Findeks Kredi Notu Renk Aralıkları Nedir?

Bankaların, kendilerine yapılan kredilere cevap vermek için müşterisinin kredi notu ve rengine bakmaktadır. Bu alanda bankalara en büyük yardımı Findeks yapmaktadır. Findeks, kişilerin bankalarla olan ilişkilerini inceleyip, onların çekmiş olduğu krediler e kullanmış oldukları kredi kart ödemeleri gibi finansman çalışmalarını değerlendirip, her birey için bir kredi notu ve kredi not renk aralığı vermektedir. Findeksi’n belirlediği kredi notu ve rengini referans alan bankalar, müşterilerinin kredi taleplerine cevap vermektedir. Peki, Findeksi’n belirlediği Findeks kredi notu renk aralığı nedir?

Türkiye’nin önde gelen dokuz bankasının ortaklığı ile kurulan Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. tarafından hayata geçirilen Findeks, kişiler ve kurumlara verdiği finans notu ile bankaların en büyük dostu olmuştur. Findeks, kişilerin ve kurumların kredi, kredi kartı, çek gibi faaliyetlerinde göstermiş olduğu istikrarı sürekli takip edip, düzgün ödemeler, karşılığı çıkan çekler, gecikme yaşanmayan çekler gibi olumlu finansman hareketlerine yüksek kredi notu ve bu kredi notunun içinde bulunduğu renk aralıklarını belirlemektedir. Aynı şekilde düzensiz ödemeler, yasal takip, karşılıksız çekler gibi olumsuz finansman hareketlerine de düşük kredi notu ve düşük kredi ve rengi belirlemektedir. Hem Findeks kredi notu renk aralığı nedir? Sorusuna cevap verelim hem de bu renkleri, puanlarını ve özelliklerini inceleyelim.

Kırmızı Renk: Findeks kredi notu 0-799 arası olanlar için verilmiş renktir. Bu renge girenler ‘’Çok Riskli’’ olarak adlandırılır. Bu renge sahip kişiler kredi, kredi kartları, çek gibi borçlarını ödememiş, peş peşe 3 taksit ve daha fazlasını ödememiş, yasal takibe uğramış veya icra takibi yapılmış kişilerdir. Bu kişilerin bankadan kredi alması çok zordur.

Turuncu Renk: Findeks kredi notu 800 – 1299 arası olanlar için verilmiş renktir. Bu renge girenler ‘’Riskli, orta riskli’’ olarak adlandırılır. Kırmızı renk sahiplerine göre kredi alma oranı yüksek kişilerdir. Ancak yüksek meblağlı kredileri alamazlar.

 Sarı renk:  Findeks kredi notu 1300 – 1499 arası olanlar için verilmiş renktir. Bu renge girenler ‘’ Az Riskli ‘’ olarak adlandırılır. Kredi ve kredi kart ödemelerinde uzun süreli olmayan sıkıntılar yaşamış ama yasal takibe uğramamış kişilerdir. Bu kişilere bankalar kredi verebilirler. Kefil, ipotek, rehin gibi şartlarla rahat kredi alabilirler.

Açık Yeşil Renk: Findeks kredi notu 1500 – 1699 arası olanlar için verilmiş renktir. Bu renge girenler ‘’İyi’’ olarak adlandırılır. Bu renge sahip kişiler herhangi bir kısıtlama olmaksızın bankaların sunduğu kredi hizmetlerinden faydalanabilirler.

Koyu Yeşil: Findeks kredi puanı 1700-1900 arası olanlar için verilmiş renktir. Bu renge girenler ‘’Çok İyi’’ olarak adlandırılır. Bu kişiler bankaların en çok sevdiği kişilerdir. Bankalar, bu kişilerin kredi taleplerini hiçbir şekilde reddetmezler. Ama bu kişilerin kullanacağı kredi miktarı,  müşterinin göstereceği gelir belgesi ve teminata göre değişebilir.

Yukarıda belirtiğimiz renk aralıklarına göre, kişilerin kredi kullanıp kullanılmayacağı kararı verilir. Findeks kredi notu renk aralığı nedir? Yazımızda son olarak, bazı bankaların kendilerine göre kuralları olduğunu ve kredi notu, renk aralıklarını dikkate almadığını belirtmek isterim.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git