Findeks Kredi Notu

Bir yılda 14 milyon kişinin kredi kullandığı ülkemizde, kredilere bu kadar çok talep olunca bankalarda ister istemez kim doğru kim eğri araştırması içine girdiler. İnsanların finansman karnelerinin tutulduğu ve bankaların kapısını sık sık çaldığı Foreks sayesinde, kredi başvurusu yapan müşteriler hakkında bilgi sahibi olunmuş olunuyor.  Bankaların, müşterilerine kredi verme aşmasında dikkate aldığı ve olmazsa olmazı artık Findeks Kredi notları olmuştur. Bu kredi notları sayesinde, bankalar risk oranını en aza indirip, kredi taleplerine cevap vermektedir. Bizim finansman karnemiz olan Findeks Kredi Notu hakkına sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Yukarıda da belirtiğimiz gibi bizim finansman karnemiz olan Findeks kredi notu, banklarla ile olan kredi, kredi kartı, ek hesap gibi işlemlerde ki performansımız kredi notumu etkilemektedir. Kredilerini günü günü ödeyeni kredi kart borçlarını aksatmadan ödeyen kişilerle, kredi borçlarını aksatan, kredi kart borçlarını sallayan, borçlu olduğu halde bankanın kapısının önünden bile geçmeyen kişilerin bankalarca verilmiş notlarına Findeks kredi notu deniliyor.

Bankaların bu raporları Findeks Kurumu tarafından dosyalanmakta ve bankaların talepleri doğrultusunda kişilerin kredi notları iletilmektedir. Findeks kredi notu yüksek olanlar, bankalara kredi için başvurduklarında hiçbir zorluk yaşamadan, o gün ki faiz kuruna göre kredilerini kullanabilirler. Ama Findeks kredi notu düşük kişiler, kredi başvurularında banka müşterinin riskli ve kredi notu düşük olduğunu bildiği için kredi vermeye yanaşmaz. Diyelim ki yanaştı. Müşterisinden ipotek, kefil gibi parasını garantiye alacak önlemler talep eder. Hatta bazı bankalar Findeks kredi notu düşük olan müşterilerinin kredi başvuru talebinde, o anki piyasa değerinin üstünde olan faiz oranları uygulamaktadır.

Kredi çekemeyen müşteri de bir şekilde kabul etmiş oluyor bu faiz oranlarını. Findeks kredi notunu Findeksi’n web sayfasından öğrenebiliriz. Siteye üye olduktan sonra T.C numaramızı girdikten sonra, kısa bir süre sonra Findeks kredi notumuzu öğrenmiş oluyoruz. Eğer ki kredi notumuz düşükse yükseltmek için çalışmalıyız. Banklara vereceğiniz otomatik ödeme talimatları, vadesiz hesabınızda ki hareketlilik, kredi kartlarımızın son ödenme tarihinde ki tüm borçlarını ödeme, kredi borçlarını zamanında ödeme gibi yöntemler kredi notumuzun yükselmesini sağlayacaktır.

Findeks kredi notumuzu öğrenmek için başvurduğumuz Findeks, bu hizmet karşılığında sizlerden belli bir ücret aldığını da belirtmek isterim. Kredi notu düşük olan kişilerin kredi başvurularında daha temkinli olmaları ve düşük kredi tutarları için başvuruda bulunmaları önerilmektedir.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git