Findeks Nedir, Hangi Hizmetleri vardır?

Kredi kullanılırken bankaların göz önüne aldığı en önemli faktörlerin başında kredi notları gelmektedir. Kredi notlarının yüksel veya düşük olması, kredi talebinde verilecek cevabı etkilemektedir. İşte bankalara kredi notu konusunda yardım eden bu sistemin adına Findeks demekteyiz. Peki, tam olarak Findeks Nedir? Bu yazımızda bu konuyu inceleyeceğiz.

1995 yılında Halkbank, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Akbank, Garanti Bankası, Şeker Bankası, Yapı Kredi Bankası, Deniz Bank ve İş Bankasından oluşan 9 banka tarafından Kredi Kayıt Bürosu kurulmuştur. Kredi Kayıt Bürosu, bankacılık işlemlerinde bilgi paylaşımı yapılarak, bankacılık kararlarında daha sağlıklı kararlar alınması amaçlanmıştır.

Kredi Kayıt Bürosunun kişi veya kurumlara finansman hizmet vermek amacıyla kurduğu web tabanlı hizmet aracına Findeks adı verilmektedir. Kredi Kayıt Bürosunda toplanan kişi veya kurumlara ait finansman bilgiler Findeks sistemine aktarılır. Böylece bankalar, kişi ve kurumlar bu bilgileri kullanarak finansman konularda daha sağlıklı karar alırlar. Findeksi’n kişi ve kurumlara sunmuş olduğu hizmetler ise;

.Bireysel Müşterilere Sunulan Hizmetler:  Findeks Kredi Notu, Risk Raporu, Not Danışmanı, Takipçi, İzleme, Uyarı Hizmetleri vermektedir. Bu hizmetler paketlerine göre fiyat değişikliğine tabidirler.

Kurumsal Müşterilere Sunulan Hizmetler: Çek Endeksi, Çek Raporu, Teminat Mektubu Durumu Sorgulama, Karekodlu Çek Raporu, Çek Durumu Sorgulama hizmetleri vermektedir.

Findeks sayesinde, kişi veya ticari kuruluşların kredi ödemeleri, kredi kart ödemeleri, kredili mevduat hesapları, vadeli hesaplar, altın – döviz yatırımları, verilen çekler, gecikmiş çekler, ödenmemiş çekler, bankaların müşterilerine başlattığı yasal takipler ve icralar, teminat mektupları gibi tüm finansman hareketliliği bünyesinde barındırır. Böylece bankalar bilgi ihtiyacı olduğunda Findeks sistemine başvurarak müşterileri hakkında bilgilere çok rahat ulaşmış olurlar. Findeks’in hizmetlerinden yararlanabilmek için Findeks.com  adresine başvurup üye olunmak zorundadır. Üyelik sonrası, Findeksi’n sunmuş olduğu hizmetlerden yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Findeks nedir? Makalemizde son olarak; Kişi veya ticari kuruluşların finans karnesi olarak adlandırabileceğimiz Findeks, finans sektörün seni nasıl gördüğünün bir yansıması olup,  banka başvurularında bankaların müşterilerine alacağı tutumu belirleyen önemli bir sistemdir. Cobit 4.1 ve ISO güvenlik standartlarına uygun hizmet altyapısıyla profesyonel ve güvenilir bir sistemdir.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git