Findeks Rengi Kırmızı Olana Kredi Veren Bankalar

Bankalar, kredi talebinde bulunan müşteriler için belli şartların ve kriterlerin kendi lehine olmasını isterler ve ona göre kredi talebine cevap veriler. Banka, her ne kadar faiz ile kredi kullandırsa da müşterisine verdiği parayı kolay geri alma amacındadır. Son zamanlarda bankalar, kredi talebinde bulunan müşterilerinin Findeks kredi notu ve rengine bakıp kredi onayını vermektedirler. Findeks kredi notu kırmızı olan kişilere bankalar kredi vermemektedir. Findeks kredi notuna göre rengi kırmızı olan kişiler çok riskli kişiler anlamına gelmektedir. Buna rağmen Findeks rengi kırmızı olanlara kredi veren bankalar var mıdır? Ne yapılması gerekiyor gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.

Bankaların müşterilerine kredi verinken, müşterileri hakkında bilgi almak, kredi notunu ve kredi rengini öğrenebilmek için kapılarını çaldığı adres artık Findeks olmuştur. Findeks, kişilerin finansman performanslarını değerlendirip, her kişi için kredi notu vermiştir. Bu kredi notunu da verinken, kredi notunu puan aralıklarına göre de renk grupları yapmıştır. Müşterinin çok riskli, az riskli, riskli ve güvenilir tanımlarına göre renk gruplarına sokmuştur. İşte Findeksi’n kredi notuna göre verdiği renklerden biri de kırımız renktir.

Kırmızı renkte olan kişilerin kredi puanları 0 -699 arasındadır. Bu renk grubunda olan kişi için yapılacak tanım ise; çok riskli müşteri anlamına gelmektedir. Kredi ve kredi kart borçlarını ödememiş, bankaların kendilerine yasal takip başlattığı hatta icra takibi yaptırdığı kişilerdir. Bu renge sahip olan kişilere bankalar kredi vermezler. Buna rağmen Findeks rengi kırmızı olanlara kredi veren bankalar var mıdır? Diye sorarsanız imkânsız değilse bile oldukça zor diye cevap verelim.

Kırmızı renge sahip olan kişilere bankaların kredi verebilmesi için müşterilerinden bazı istekleri yerine getirmesi istenir. Neler olabilir bu istekler? Kefil, taşınır – taşınmaz malların banka üzerine ipotek edilmesi veya maddi değeri yüksek olan sağlam bir teminat olabilir. Bu istekler yerine getirilirse banka kesin kredi verir demiyorum. En azından bir kredi alama şansının olduğunu söylemek istiyorum.

Findeks rengi kırmızı olanlara kredi veren bankalar yazımızda son olarak, kırmızı renge sahip müşterilerin tüm borçlarını kapatsa hatta yasal takip de ki borçlarını da kapatsa, bankalar bir yıldan evvel müşterisine kredi vermeye yanaşmadığını belirtmek isterim.

Etiketler:


Findeks Rengi Kırmızı Olana Kredi Veren Bankalar Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Orhan Alkan diyor ki:

    Güzel yazı olmuş. Çok beğendim. Emeğinize sağlık.

Sayfa başına git