Findeks Rengi Sarı Olana Kredi Veren Bankalar

Bankalara tüketici kredisi için başvuran kişilerin, kredi notları bankalar için belirleyici bir fikirdir. Kişilerin bankalarla yapmış olduğu finansman anlaşmaları ve bu anlaşma sonrası kişilerin finansman performansları bankaların müşterilerine kredi verip vermeme konusunda etken bir role sahiptir. Durum böyle olunca devreye Findeks kredi notu girmektedir. Findeks kredi notları kişinin performansına göre değişip, kredi notunun yüksekliği ve düşüklüğü renklerle ifade edilmiştir. Findeks sarı rengi olan kişiler, riskli ve az riskli olarak tanımlanabilir. Buna rağmen Findeks rengi olana kredi veren bankalar da vardır.

Kişiler kredi çekmeden önce Findeks kredi notlarına ve içinde bulunduğu rengi sorgulamalıdır. Findeks sarı rengi 699 ila 1499 puanları arasında Findeks kredi notu olan kişilerin yer aldığı bir renk grubudur. Çünkü içinde bulunmuş olduğunuz rengin durumuna göre kredi talebiniz cevaplanır. Findeks rengi sarı olan müşteriler kredi, kredi kart ödemelerinde sorun yaşanmış, taksit ödemlerini geciktirmiş kişilerdir. Findeks sarı grubunda ter alan kişiler, kredi veya kredi kart ödemleriyle ilgili banka tarafından yasal takip başlatılmamışsa kredi alabilir. Yasal takibe uğramamış sarı grubunda yer alan kişiler, küçük miktarlar ve az vadeli seçenekler ile kredi başvurulmasını tavsiye ederim.

Yine kredi rengi sarı olup da kredi puanı 700- 1000 arasında ki kişilerin kredi alması biraz daha zorlaşmaktadır. Findeks rengi olana kredi veren bankalar, sarı renk grubunda ki müşterilerine kredi verirken kendilerinden kefil isteyebilirler. Kefili de yetersiz gören bankalar müşterilerinden ipotek veya teminat da isteyebilirler. Ama kendi kanaatim yasal bir takip yoksa müşteri göstereceği kefil ile krediyi rahat alabilir. Kredi not rengi kırmızıya yakın olan sarı renkli müşteriler riskli sınıfına girdiği için, yapacakları bir küçük hamle ile kırmızı gruptan uzaklaşabilirler.

Bankalara hesaplarına para yatırma, otomatik ödeme talimatları verme, para transferleri gibi finansman işlemlerle kırmızı gruptan sarı renge doğru daha da yaklaşırlar ve kredi almaları daha da kolaylaşır.

Bankaların kredi kararını verirken kredi not renginize göre karar verdiğini unutmayıp, bankalarla olan ilişkilerimizde daha hassas davranmalıyız. Findeks rengi olana kredi veren bankalar hangisi diye araştırıp, acaba kredi veri mi diye düşünmek yerine kredi rengi yeşil olan gruba dahil olup, ihtiyaç dahilinde bankalara kredi talebinde bulunurken hiç zorluk yaşamadan nakit ihtiyacımızı zorlanmadan bankalardan sağlayabiliriz.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git