Findeks Risk Raporu Nasıl Alınır?

Türkiye’deki 9 büyük bankanın öncülüğünde kurulan ve kişi ve ticari kuruluşlara ait finans bilgilerin saklandığı Findeks, özellikle bankaların çok sık kullandığı bir referans aracıdır. Findeks, bünyesinde kullanıcılarına birçok hizmet vermektedir. Bu hizmetlerden biride Findeks risk raporudur. Bu raporlar sayesinde sizin finans geçmişiniz hakkında rahatlıkla bilgi sahibi olunabilmektedir. Bu yazımızda da Findeks risk raporu nedir? Nelerden oluşur? Ve Nasıl öğrenilir gibi konulara değineceğiz.

Findeks Risk Raporu; bankalardan kullanılan konut, taşıt, tüketici kredileri ile ek hesap adı verilen ve kendilerinden maaş alan müşterilerinin hesabına, maaşın dışında belli bir limite kadar kullanım hakkı verilmiş olan Kredili Mevzuat Hesap bilgilerinden oluşmaktadır. Findeks risk raporunda, halen mevcut olan ve 5 yıl içerisinde kapanmış olan kredilerinizin bilgilerini dahi barındırmaktadır. Fakat yasal takibe uğramış ancak 5 yıl geçmesine rağmen borcu kapanmamış krediler de risk raporunda yer almaktadır.

 Bu raporda, kullanmış olduğunuz kredi miktarını, ne kadar borcun kaldığı, taksitlerin düzenli ödenip ödenmediği, yasal takibin olup olmadığı gibi bilgiler yer almaktadır. Yine kredi kart limitlerinizi, hesap dönem özet borcunuzun hepsini veya asgari miktarının ödendiği bilgileri de yer almaktadır. Ayrıca Findeks kredi risk raporu belirlenirken, bankalara otomatik ödeme talimatı verilen telefon, su, elektrik, doğal gaz, internet gibi ödemelerin düzenli ödenip ödenmediği dahi bilgileri yer almaktadır. Bu veriler ışığında risk raporları oluşturulmaktadır. Risk raporunda ki bu bilgiler düzenli olarak her ay güncellenmektedir.

Findeks risk raporunu bankalar dışında kişi ve kurumlarda kullanabilmektedir. Kişiler bu risk raporunu nerede kullanabilir diye sorduğunuzda bir örnek ile açıklamaya çalışalım. Diyelim ki bir iş yerim var ve kiraya vermek istiyorum. İş yerine talip olan kiracının risk raporunu öğrenmek suretiyle sağlıklı bir karar verme şansınız olacaktır. Yine bir kiralama şirketinin kiraya vereceği kişiler hakkında da risk raporu sayesinde doğru bir karar almasına yardımcı olacaktır. Şunu da belirtmekte fayda var ki risk raporu yüksek olan kişilerin borcunu zamanında ödeyecek taahhüdünde bulunmaz.

Sadece size fikir vermesi babında yardımcı olacaktır. Asla Findeks, bu konuda sorumlu tutulamaz. Findeks risk raporu, Findeksi’n web sayfasına başvurularak temin edilebilir. Risk raporunu istediğiniz kişilerin bilgileri girilir ve Findeks karşı tarafa mesaj gönderir. Karlı tarafın onayı ile risk raporu temin edilmiş olur. Tabi bunun bir bedelinin olduğunu da unutmayın.

Findeks nedir? Konusu bitirirken,  özellikle yüksek meblağlı vadeli satışlarda, karşı taraftaki alıcılar hakkında ki endişeler ve karşılaşabileceğiniz riskler hakkında size bilgi vermesi açısından, Findeks risk raporu büyük bir  fayda sağlayacak ve doğru kararlar almanızda en büyük yardımcınız olacaktır.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git