Findeks Risk Raporu Nedir?

Bankalar, müşterilerinin kendileriyle olan finansman ilişkilerini kapsayan raporları düzenli olarak Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi’ne gönderirler. Bu merkezde toplanan bu risk raporları doğrultusunda, bankalar kendilerine kredi başvurusu yapan müşterileri hakkında sağlıklı bir değerlendirme yaparlar. Findeks Risk Raporu nedir? Nasıl öğrenebilirim? Bir başkasına ait Findeks risk raporuna nasıl ulaşırım? Gibi merak edilen sorulara bu yazımızda cevap vermeye çalışalım.

Findeks risk raporu, kişilerin tüketici kredisi, konut kredisi, araç kredisi, kredi kart, kredili mevduat hesaplarından oluşan bir rapordur. Bu finansman işlemlerden doğan düzgün ödeme veya gecikmiş, yasal takip gibi işlemler sizin risk raporunuzu oluşturur. Findeks risk raporu günlük olarak güncellenmektedir. Ancak, finansman kuruluşların gönderdikleri raporların, mevcut risk raporunu etkilemesi ortalama iki iş günüdür.  Bu yüzden o gün ödenen ve kapanan bir borcun, o gün ki risk raporunu etkilemez. Bu ödenme birkaç gün sonra risk raporuna eklenir ve tekrar değerlendirilip son halini alır.

Findeks risk raporu, tüm aktif krediler ile son 5 yıl içerisinde kapanan tüm kredi bilgilerini kapsar. Ancak, yasal takibe uğramış, icra takibi yapılmış olan krediler, beş yıldan daha eski de olsa risk raporunda yer almaktadır. Findeks risk raporunuzu Findeks.com adresinden öğrenebilirsiniz. Yine bir başkasına ait Findeks risk raporunu da Findeks ’in internet sayfasından öğrenebilirsiniz. Findeks Risk Raporu nedir? Makalemizde gelelim, bir başkasının risk raporunu öğrenmek ne işimize yarar konusuna. Diyelim ki bir evimiz var ve onu kiraya vereceğiz. Kiracımızla aylık 600 TL’ye anlaştık. Kiracınız size ‘’Ben 3 ayda bir 3 aylık birden veririm’’ dedi.

Peki, nasıl güveneceğiniz biz bu kiracıya. İmdadınızda Findeks risk raporu giriyor hemen. Findeks ’in web adresinden o kişinin risk raporunu öğreniyoruz ve evi kiraya verip vermeyeceğimize karar veriyoruz. Aynı yöntemi sigorta şirketleri, taksitli mal satan işletmeler, kiralama şirketleri de kullanmaktadır. Diyelim ki sizin risk raporunu yanlış. Raporda sizin kredi borçlarınızı ödemediğiniz yazıyor. Hemen o bankaya başvurup itiraz ediyorsunuz. Bankalar bu yanlışlığı düzeltmek zorundadır. Eğer ki düzeltmeseler Kredi Kayıt Büroları tarafından para cezalarına çarptırılıyorlar.

Findeks Risk Raporu nedir? Makalemizde risk raporunun niçin önemli olduğu, nerelerde kullanabileceğimizi ve bizi nasıl etkileyeceği konusunda sizi bilgilendirmeye çalıştık. Findeks risk raporumuzun düşük olması, ileriki dönemlerde yapacağımız finansman ilişkilerimizi olumsuz etkileyeceğini unutmayalım.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git