Findeks Teminat Mektubu Durum Sorgulama

Kişilerin kredi kullanımında belirleyici bir etkisi olan kredi notunun değeri bankalar için ne kadar önemli ise, ticari işletmelerde de ticari puan çok önemlidir. Ticari firmaların alım, satım, ihale, kredi işlemlerinde de baz alınan etken ticari nottur. Bu yazımızda da ticari firmaları ilgilendiren Teminat mektupları üzerinde duracağız. Findeksi’n ticari kurumlara sunmuş olduğu Findeks Teminat Mektubu durum sorgulama konusunda sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Teminat mektubu; bir projenin yapılması, bir ürünün teslimi gibi konularda bankalar tarafından verilen sözdür. Biraz daha açarsak, yapılacak bir hizmetin zamanında yapılacağı, ödemelerin zamanında ve gecikmeden yapılacağı taahhüdü veren, taahhüdün gerçekleşmemesi durumunda, bankanın teminat mektubu verdiği kişi adına, karşı tarafın tüm zararlarını ödeyeceğini bildirdiği bir mektuptur. Yani banka bir nevi teminat mektubu verdiği kişi adına kefil olmaktadır.

Bankalar, büyük hizmet alımlarında vereceği teminat mektubuna karşılık olabilecek olumsuz durum karşısında, teminat mektubu vereceği ticari kuruluşları iyi tanımak ister. Kredi kayıt bürosunda kayıtlı 19 bankanın teminat mektup hareketliliği Findeks Teminat Mektubu durum sorgulama sisteminde kayıtlıdır. Kendisine teminat mektubu verilen özel veya kamu kurumları, bu mektupları bankalara gitmeden Findeks Teminat Mektubu durum sorgulama sistemi sayesinde inceleme şansı bulmaktadır.

Böylece verilen mektubun ilgili bankaya ait olup olmadığı anında öğrenilmiş olmaktadır. Sistem sayesinde zaman ve para riskini azalttığı gibi dolandırıcılığa karşı da önlem alınmış oluyor. Bankalar, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının onayı ile tüm teminat mektup bilgilerini Findeksi’n sistemi altında toplamışlardır. Bu sistem sayesinde, finansman işlemlerde yaşanacak sıkıntılar en aza indirilmiş olup, banka be bankanın teminat mektubu verdiği muhataplarda korunmuş oluyor.

Bu hizmetten yararlanabilmek için yine Findeks.com adresinden üye olduktan sonra Teminat Mektubu Durum Sorgulama Hizmeti bölümünden yıllık 100 veya 500 teminat mektubu durum sorgulama paketlerinden birini seçerek hizmet almaya başlıyorsunuz.  Yıllık 100 tane teminat mektubu sorgulama paketi 295 TL, yıllık 500 tane teminat mektubu sorgulama ücreti ise 1.180 TL olarak ücretlendirilmektedir. Bir uyarı yapmak da fayda var, teminat mektubu sorgulama ancak Türkiye içinde bulunan Teminat mektuplarında yapılabilmektedir. Yurt dışı hizmetleri bulunmamaktadır.

Findeks Teminat Mektubu durum sorgulama özellikle ticari işletmelerce yaygın olarak kullanılan bir sistemdir. Bankaya gitmeden sistem üzerinde yapılan sorgulama hizmetinden dolayı sistemin daha genişlemesine sebep olmuştur. Sisteme kayıtlı teminat mektuplarının mesai kavramı olmaksızın anlık incelenmesi de en cazip yönü olmuştur.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git