Garanti Bankası Konut Kredisi

240 ay vade süresi ile Garanti Bankası konut kredisi en uzun ödeme planına sahip kredi. Türkiye’deki diğer çoğu banka en fazla 120 aya kadar vade süresi veriyor ancak Garanti Bankası bunu 240 aya, yani 20 yıla kadar çıkartmakta. Uygulanan faiz oranı ise %1.24 olarak bütün vade sürelerinde sabit. Krediyi aldığınızda hiçbir zaman faiz oranı değişmiyor, her ay aynı miktarda ödeme yapıyorsunuz. Bir zamanlar “Kira öder gibi ev sahibi ol” sloganını kullanan Mortgage kredilerinin en beğenileni sabit faizli olanlar.

Ancak 20 yıl gibi uzun bir dönemde birçok şey değişebilir. Ekonomi zayıflayabilir veya güçlenebilir; bu iki durum da direkt olarak kredi alan kişiyi ve bankayı etkiliyor, her ikisini de risk altında bırakıyor. Ancak Garanti Bankası konut kredisi sunarken bu riski kabul etmekte.

Elbette değişken faiz oranlarında da kredi alınabiliyor, ekonominin durumuna göre artan ve azalan faiz oranları sayesinde ödeme yaparken pek sıkıntı yaşanmıyor. Tabii bu değişkenliğin kazançta da görülmesi gerekmekte, eğer memur veya benzeri standart ücret alan ve ekonomiye göre zam gören bir işiniz yoksa sabit faiz daha uygun.

Başvurunuzu yaptığınızda sizden 2.000 TL dosya masrafı, 495 TL uzman incelemesi (ekspertiz) ücreti, 160 TL de taşınmaz rehin ücreti alınacaktır. Bu masrafları karşılamadan kredi alamazsınız. Ayrıca alacağınız kredi, istediğiniz evin en fazla %75’lik masrafını ödemelidir, kalan %25’i kendiniz ödeyebilmelisiniz.

Yani Garanti Bankası konut kredisi 50.000 TL’lik bir evin 37.500 TL’sini karşılar, kalan 12.500 TL’yi kendiniz ödemeniz gerekir. Bu kuralın uygulanmasının sebebi piyasa dengelerini korumak. Devlet tarafından zorunluluk olarak sunuluyor, aksi halde emlak piyasasında ciddi çalkantılar yaşanabilir.

Başvuru için https://www.garantimortgage.com adresini ziyaret edebilirsiniz, bütün Garanti Bankası Mortgage kredileri bu sitede yer almakta. Ön başvuruyu online yapabilirsiniz ancak tamamlamak için mutlaka şubeye gitmeniz gerekmektedir. Başvurunuz yaklaşık 2 hafta sürebilir, bu süreç boyunca gelir belgeniz, geçmiş işlemleriniz, alacağınız ev vb. incelemeler ekspertiz incelemesine tabii tutulur; çıkan sonuca göre de istediğiniz evin %75’lik masrafı kadarı kredi olarak verilir.

Benzer yazımız;Mortgage Kredisi Nedir?

Etiketler:


Garanti Bankası Konut Kredisi Konusuna 1 Yorum Yapıldı
Sayfa başına git