Kredi Verenler > Banka Sorunları > Gelir Göstermeden Kredi Almam Mümkün Mü ?

Gelir Göstermeden Kredi Almam Mümkün Mü ?


Hiçbir geliri olmayan bireylerin, sık olarak nakit para ihtiyacı duyması kaçınılmazdır. Yeni bir iş kurmak veya ansızın gelişen problemleri çözmek amacı ile banka kredisi için başvuru yapılır. Fakat kredi için başvuru yapılan banka, ilk olarak kişinin siciline, gelirine ve kredi notuna bakar. Belirli bir geliri ve sigortası bulunan kişilerin, harcamaları takibe alınır. Gelirini doğru kullanan ve harcamalarında denge oluşturan bireylerin, kredi notu zaten yüksek çıkacak, kolayca kredi çekecektir. Hiç geliri bulunmayan kişilerin kredi çekmesi için, üzerinde bulunan gayrimenkuller takibe alınır.

Kredi notu bulunmayan kişilerin kredi çekmesi; daha önce banka aracılığı ile işlem yapmayan kişilerin, düzenli, geliri olsa dahi kredi notu bulunmayabilir. Fakat asgari ücretliye, ev hanımlarına ve sigortasız kişilere, kredi veren bankalar mevcuttur.

Geliri Olmayan Kişiler Nasıl Kredi Çeker?

Banka kredilerinden faydalanmak için, belirli bir gelirin olması, her zaman avantaj yaratır. Fakat limitin fazla yüksek olmaması koşulu ile geliri olmayan kişilerinde kredi çekmesi mümkündür. Bankaların, hiç geliri olmayan kişilerde aradığı özellikler şu şekilde sıralanabilir;

  • Geliri olmadığı halde kredi çekmek isteyen şahısların, daha önceki kredi geçmişine bakılır. Sicili temiz olan, daha önce çektiği kredileri düzenli yatıran kişiler oldukça avantajlıdır.
  • İş sahibi olmayan, yani belirli bir geliri olmayan kişilerde, sigorta pirimi aranır. 6 ay öncesine kadar sigorta pirimi yatan şahıslar, her hangi bir geliri olmasa da kredi olanaklarında faydalanabilir. Fakat kredi çekme süreci, bir hayli uzayacaktır.
  • Üzerine kayıtlı gayrimenkulü olan şahıslar, daha kolay kredi çekebilmektedir. Evi, arsası veya arabası bulunan kişilerin, bunları ipotek ettirmesi koşulu ile kredi çekmesi mümkündür.
  • Geliri olamayan ve sigorta pirimi yatmayan kişilerin, ödeme gücü bulunan, kredi sicili temiz olan, sağlam bir kefil bulması şartı ile kredi alma olanağı vardır. Fakat her banka, geliri olamayan kişilerin kredi başvurusunu kabul etmez. Kamu bankaları yerine, özel bankalara kredi başvurusu yapmak gerekir. Çünkü kamu bankaları, kredi başvurularını çok daha titizlikle inceler. Özel bankalar ise bazı durumlarda daha esnek davranmaktadır.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git