Kredi Verenler > Pratik Bilgiler > Gelirim Yok Kredi Çekebilir miyim?

Gelirim Yok Kredi Çekebilir miyim?


Bankaların en çok kullanılan hizmetleri arasında yer alan kredilerin kullanılması için bazı prosedürler bulunmaktadır. Her ne kadar bankaların kredi kullandırmaları işlerine gelse ve büyük karlar elde etse de tedbiri elden bırakmamak adına kredi kullanacak müşterilerinden bazı şartları yerine getirilmesini isterler. Bu şartların başında gelir belgesi gelmektedir. Bankalar, yeri geliyor SGK kaydı olmayan bile kredi kullandırırken asla geliri olmayana kredi kullandırtmazlar. Çünkü vereceğini mutlaka almak isteyecektir.

Sabit bir maaşı olan ve alınana maaşın kredi taksitlerini rahat ödeyebilecek kişiler, bankalardan kefilsiz dahi kredi alabilirler. Gelelim ikinci seçeneğe. Kişi çalışmıyor ve çalışmayınca sabit bir maaşı yok. Ancak kişinin maaş dışında başka gelirleri varsa yine kredi kullanabilecektir. Bireyin ev, iş yeri kirası,  araç, makine kullandırma kiraları, faiz getirisi gibi değişik yerlerden elde etmiş olduğu gelirleri, kredi kullanacağı bankaya belgelerse kredi kullanma konusunda sıkıntı yaşanmayacaktır.

Gelelim diğer bir gelir seçeneğine. Kişinin sabit bir maaşı veya maaşı dışında başka bir yerlerden geliri yok ama kişinin üzerine kayıtlı ve kullanacağı kredi tutarından daha yüksek bedeli bulunan ev, iş yeri, arsa, tarla, araç, makine gibi taşınır veya taşınmaz bir malı varsa ve bu malları kullanacağı krediye karşılık bankaya ipotek gösterirse yine kredi kullanma şansı bulunmaktadır.

Gelelim diğer bir gelirsiz kredi kullanma seçeneğine de. Kişinin maaşı, maaş dışında başka yerlerden gelen gelirleri ve üzerine kayıtlı olan taşınır veya taşınmaz malı yok ama iyi bir dostu vardır ve bu dostu o kişi için kefil olursa yine kredi kullanma şansı olacaktır. Kefil demişken banka, hiç bir geliri olmayan müşterisinin kefilini incelerken sık dokuyup ince eler. Öyle ki kefilin kredi notu yüksek olmasına, kefilin geliri yüksek olmasına ve kefilin daha önceki banka işlemlerinde her hangi bir sorun yaşanmamış olmasına dikkat edecektir.

Banka gerektiğinde bir kefil ile yetinmeyip birden fazla kefil de talep edebilecektir. Yukarıda saymış olduğumuz gelir durumu ile ilgili şartlar yerine gelirse ne ala. Yoksa kredi kullanacak kişinin hiç bir geliri, üzerine kayıtlı taşınır taşınmaz gayrimenkulü, kefil olacak dostları yoksa ağzıyla kuş tutsa geliri olmadığı için bankalardan kredi kullanamayacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git