Hayat Sigortasının Ödemediği Krediler Hangileridir?

Bilindiği üzere kredi kullanırken Bankalar tarafından Bireysel, Konut ve Otomobil gibi bireysel finansman kredilerinde kredi sigorta masrafı dediğimiz sigortalama yapılır ve ücreti bizden kesilir.

Bunun amacına kısaca değinirsek, kredi kullanan kişinin ölümü veya iş göremez duruma gelmesi halinde kredi sigorta şirketi tarafından toptan ödenir ve ölen kişinin varislerine borç intikal etmez

Malullük veya iş göremezlik durumları sigorta poliçesinde opsiyenel dir ve kredi kullanırken poliçeye eklenmesi gerekir yani bir nevi özel hüküm eklenmesi şartı ile geçerli olur.

Şimdi, kredi kullananın ölümü halinde Kullandığı Konut Kredisi Ne Olur? Bireysel Kredisi olan ve ölenin Kredisini kim öder? Veya ölenin taşıt kredisi ne olur? Gibi sorulara bir bakalım.

Öncelikle Bireysel kapsama giren, ihtiyaç kredileri, Konut kredileri ve taşıt kredileri bireysel finansman kategorisinde değerlendirilir ve krediyi kullanan kişiye Banka tarafından hayat sigortası ile sigortalanır ve adına poliçe düzenlenir, Bankalar burada uyanıklık yapmaktadır. Özellikle poliçe düzenlenirken hızlı bir şekilde geçiştirilir ve herhangi bir sağlık problemi yoktur şeklinde poliçe imzalamanız sağlanır.

Kredi kullanırken size tavsiyemiz şayet var ise bir hastalığınız örneğin Tansiyon, Şeker Hastalığı, mesela diyaliz veya kanser tedavisi görüyorsunuz, bunu yani hastalığınızı poliçenize ekletiniz. En fazla %40 fazla sigorta masrafınız olur ki buda vereceğiniz bir yıllık sigorta masrafı 60 değil de 100 olur en fazla.

Peki Sigorta Hangi şartta Ölenin Kredisini Ödemez?

Kredi kullanan kişi kredi kullanırken var olan hastalığını beyan etmemiş ise ve sigorta şirketi onun ölümüne sebep olan hastalığına delil olacak bir bilgiye ulaşırsa ödemez.

Örnek olarak, kanser hastası tedavi görürken kredi kullandı ve borcunu öderken vefat etti, o zaman sigorta şirketi kredi borcunu normal şartlar altında karşılar. Ancak Kanser nedeni ile öldüğü ölüm raporunda yazacağı için, ölüm raporu sigorta şirketine ulaşınca incelemeye alabilir ve poliçede beyan edilmeyen ve poliçe öncesi olan hastalığından dolayı ödemeyi ret edebilir.

Bir de şöyle izahat verirsek, kış günü grip hastalığına yakalandı bir anca vefat etti o durumda sorun olmamaktadır çünkü beklenmeyen bir durum söz konusudur.

Yukarda verdiğimiz sadece bir örnektir ve tüm hastalıklar dan kaynaklanan ölümler için  sigorta şirketlerinin sorun çıkarması mümkündür.

Yine kaza, vb elde olmayan, öngörülmeyen veya beklenmeyen sebeplerden kaynaklanan ölümler sonucu kredi borcu sigorta şirketi tarafından ödenir.

Bir diğer husus ise intihar vb durumlarda da sigorta şirketleri problem çıkartmakta ve borcun yasal varislere intikali gerçekleşmektedir.

Sigorta şirketi kredi borcunu sigortalarken borcun tamamını sigortalar, bu yüzden ölenin ödemiş olduğu taksitleri de bankadan varisleri talep edebilir ve alınabilir.

Son olarak Kredi kartı borçları her halükarda yasal varislere intikal eder.

Bu bir bilgilendirme yazısı olup, Sigorta şirketi ödememe gibi bir refleks gösterirse bir hukukçu desteği almanız sizin yararınıza olacaktır. Ölen Kişinin Kredi Borçları başlıklı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Etiketler:


Hayat Sigortasının Ödemediği Krediler Hangileridir? Konusuna 109 Yorum Yapıldı
 1. Cemal diyor ki:

  Meraba oglum konut krdisi kullandı 30.000 bin borç kaldı. Oglum canım mefat etti. Bankaya gittim 4 sigorası var aktif konut sigorası hayat sigorası hepsi tamam dendi ertesi gün aynı kişi diğerlerinin ödüyor yalnız evin borcunu ödüyor sigortası yok dedi. 29 yaşında mefat etti oglum bize birşey olursa evin ödenen taksit ini geri alıyorum derdi. Ama şimdi banka bana 4 sgorta policies var dyor ben bana çıktısını verin dyorum veriyorlar neden böyle yapıyorlar 1 gün. Önce her şey faal iken birgün sonra sorun çıkıyor. Poliçenin fotokopisi ni neden vermyorlar. Tşk.

  1. Admin diyor ki:

   Yazılı olarak isteyin, ayrıca size vermek zorundalar, BDDK şikayet edeceğinizi ayrıca bir avukat marifeti ile de sorununuz kolayca çözülebilir. hangi banka acaba. muhtemelen özel bankadır.

 2. melis diyor ki:

  Merhaba babam sagliginda bir konut kredidisi cekip bir ev alindi banka bize 10 yillik sigorta yuksek mevlalarda bir para cikardi ve 10 yillik kredi cekildigi icin biz senelik olarak sigorta oduyorduk vefat edeli 2,5 ay oldu ve banka bize Sigorta 2 yil odendigi icin sadece o sigoetayi karsiladigini soylediler bu konuda bilgi sahibi olan varsa yardimci olanilir mi

  1. Admin diyor ki:

   Poliçe yok ise hali hazırda geri ödeme güvencesi de olmuyor zaten bankalar eskin uzun vadeli sigorta poliçeleri düzenlenmesini sağlıyorlardı. ancak artık yıllık yapıyorlar bu durumda. Ancak poliçenin incelenmesi gerekir ve ödenen poliçe bedeli nasıl bir teminat veriyor ona bakmak gerekir. Örneğin mevcut poliçe kredinin tamamını kapsıyorsa bankaya ödeme yapmamanız gerekir.

 3. 1 4 5 6
Sayfa başına git