Kredi Verenler > Banka Sorunları > Hayat Sigortasının Ödemediği Krediler Hangileridir?

Hayat Sigortasının Ödemediği Krediler Hangileridir?


Bilindiği üzere kredi kullanırken Bankalar tarafından Bireysel, Konut ve Otomobil gibi bireysel finansman kredilerinde kredi sigorta masrafı dediğimiz sigortalama yapılır ve ücreti bizden kesilir.

Bunun amacına kısaca değinirsek, kredi kullanan kişinin ölümü veya iş göremez duruma gelmesi halinde kredi sigorta şirketi tarafından toptan ödenir ve ölen kişinin varislerine borç intikal etmez

Malullük veya iş göremezlik durumları sigorta poliçesinde opsiyenel dir ve kredi kullanırken poliçeye eklenmesi gerekir yani bir nevi özel hüküm eklenmesi şartı ile geçerli olur.

Şimdi, kredi kullananın ölümü halinde Kullandığı Konut Kredisi Ne Olur? Bireysel Kredisi olan ve ölenin Kredisini kim öder? Veya ölenin taşıt kredisi ne olur? Gibi sorulara bir bakalım.

Öncelikle Bireysel kapsama giren, ihtiyaç kredileri, Konut kredileri ve taşıt kredileri bireysel finansman kategorisinde değerlendirilir ve krediyi kullanan kişiye Banka tarafından hayat sigortası ile sigortalanır ve adına poliçe düzenlenir, Bankalar burada uyanıklık yapmaktadır. Özellikle poliçe düzenlenirken hızlı bir şekilde geçiştirilir ve herhangi bir sağlık problemi yoktur şeklinde poliçe imzalamanız sağlanır.

Kredi kullanırken size tavsiyemiz şayet var ise bir hastalığınız örneğin Tansiyon, Şeker Hastalığı, mesela diyaliz veya kanser tedavisi görüyorsunuz, bunu yani hastalığınızı poliçenize ekletiniz. En fazla %40 fazla sigorta masrafınız olur ki buda vereceğiniz bir yıllık sigorta masrafı 60 değil de 100 olur en fazla.

Peki Sigorta Hangi şartta Ölenin Kredisini Ödemez?

Kredi kullanan kişi kredi kullanırken var olan hastalığını beyan etmemiş ise ve sigorta şirketi onun ölümüne sebep olan hastalığına delil olacak bir bilgiye ulaşırsa ödemez.

Örnek olarak, kanser hastası tedavi görürken kredi kullandı ve borcunu öderken vefat etti, o zaman sigorta şirketi kredi borcunu normal şartlar altında karşılar. Ancak Kanser nedeni ile öldüğü ölüm raporunda yazacağı için, ölüm raporu sigorta şirketine ulaşınca incelemeye alabilir ve poliçede beyan edilmeyen ve poliçe öncesi olan hastalığından dolayı ödemeyi ret edebilir.

Bir de şöyle izahat verirsek, kış günü grip hastalığına yakalandı bir anca vefat etti o durumda sorun olmamaktadır çünkü beklenmeyen bir durum söz konusudur.

Yukarda verdiğimiz sadece bir örnektir ve tüm hastalıklar dan kaynaklanan ölümler için  sigorta şirketlerinin sorun çıkarması mümkündür.

Yine kaza, vb elde olmayan, öngörülmeyen veya beklenmeyen sebeplerden kaynaklanan ölümler sonucu kredi borcu sigorta şirketi tarafından ödenir.

Bir diğer husus ise intihar vb durumlarda da sigorta şirketleri problem çıkartmakta ve borcun yasal varislere intikali gerçekleşmektedir.

Sigorta şirketi kredi borcunu sigortalarken borcun tamamını sigortalar, bu yüzden ölenin ödemiş olduğu taksitleri de bankadan varisleri talep edebilir ve alınabilir.

Son olarak Kredi kartı borçları her halükarda yasal varislere intikal eder.

Bu bir bilgilendirme yazısı olup, Sigorta şirketi ödememe gibi bir refleks gösterirse bir hukukçu desteği almanız sizin yararınıza olacaktır. Ölen Kişinin Kredi Borçları başlıklı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Hayat Sigortasının Ödemediği Krediler Hangileridir? Konusuna 154 Yorum Yapıldı
 1. Tuğçe dedi ki:

  Merhaba, kayınpederim Mayıs ayında kredi kullandı. Nisan ayında da kanser teşhisi konuldu. Kredi alırken hiçbir hastalığım yoktur yazısı yazmış. Acaba sigorta karşılar mı? Teşekkürler,

  1. ömer meto dedi ki:

   Muhtemelen karşılamayacaktır fakat sigorta şirketiyle konuşmanız daha uygun olacaktır.

 2. Eren dedi ki:

  Babamı kanserden dolayı kaybettik.
  Ama bir bankadan 96ay vadeyle 36
  milyar çekmiş
  Bunun yaklaşık 17 taksidini odemis
  Krediyi çekmeden önce herhangi bir hastalığı yoktu.Vefattan sonra gerekli evrakları verdik.bir zaman sonra borcu kalmamıştır diye yazı verdiler.
  Konu;sigorta çekmiş oldu kredinin,bankaya tamamını gönderiyor yada geriye ne kadar borc kaldiysa o
  Okadarimi ödüyor.banka babamın ödemiş olduğu 17 taksidi banka bize odemesi gerekiyormuş.Bu konu hakkinda bilgi verirseniz çok sevinirim teşekkürler.

  1. Ahmet KAYA dedi ki:

   merhabalar;
   Bu konuyu en detaylı şekilde öğrenmek için direkt sigorta şirketinizi arayın,durumu anlatın. Onlar aranızda ki anlaşmaya binaen en doğru yolu gösterir.Sonrasında da teyit amaçlı bankanızı kesinlikle arayın.
   bu durumlar ciddidir, iyi araştırın yanlış birşey yapmayın üstüne durun

 3. Mehmet vezir dedi ki:

  Kolay gelsin anneme verilen sigorta poliçesi de şöyle bi ibare var geçirmiş veya tedavi gördüyseniz diye yazılmış hastalıklar işaretleme yeri ewet ve hayır olarak belirtilmiş ama hayır kutucuğu imzadan önce işaretlenmiş yani poliçe annemin önüne gelmeden böyle hastalıklar yoktur denmiş onuda şuradan anladım kutucuktaki işaret bilgisaray çıktısı elle atılmış değil burdan rahmetli anneme sağlık beyanı sorulmamış gibi geldi bana birde 60 yaş üstü için poliçe harici sağlık beyanı istenmesi gerekiyormuş teşekkürler

  1. Ahmet KAYA dedi ki:

   merhabalar, normalde el ile doldurulması gereklidir, tüm beyanlar anneniz tarafından doldurulmalıdır. Bunu sigortacınıza anlatın sorun, ileride sorun yaşayabilirsiniz. Bildirilmediği için sağlık sorunları

 4. Nihal dedi ki:

  Babamizi 3 hafta önce kaybettik …4kardesiz..ben almanyadayim..babam vefat etmeden bir sene önce kredi aliyor bankadan 5 taksidi bitmeden vefat ediyor..kardeslerim benden veraset intikal diye belgeyi noterden imzalayip yollamami istiyorlar..banka ödenen krediyi geri iade ediyormus ve borc siliniyormus…bu belgeyi imzalayip gönderirsem benden habersiz mal mülk almalari söz konusu olurmu..ve banka bu geri ödenen borcu varislere tek tekmi geri ödüyor tek bi kişiyemi iade ediyor lütfen bilginize siğniyorum tskler

  1. Admin dedi ki:

   bu konu biraz da notere vereceğiniz vekaletin içeriği ile alakalıdır. zaten bir kişi dahi ölüm belgesini bankaya sunsa yeterldir.

 5. 1 6 7 8
Sayfa başına git