Hayat Sigortasının Ödemediği Krediler

Herkes tarafından da bilinir, kredi çekiminde özellikle bireysel ihtiyaç kredileri, konut kredileri, otomobil kredileri gibi nakit kredi taleplerinde bankalar tarafından sigorta masrafı uygulanmaktadır, ve bu ücret bankalarca bizden tahsil edilmektedir. Sigorta masrafının nedeni ise, kredi kullanacak olan yani borçlunun ölüm durumu veya olası iş göremez durumunu garanti altına almaktır. Bu durumda borç, sigorta ücreti tarafından finanse edilmektedir. Ölen kişinin varislerine miras olarak kalmaz. Banka direkt sigortaladığı firma ile kontak kuracaktır.

Yalnız sigortalarda bir durum daha vardır. Malullük ve iş görememezlik halleri için, yapılacak sigorta poliçesinde bu kısmın seçilmesi gerekmektedir, yani bu durum kredi çekecek müşterinin seçeneğine sunulmuştur. Bunun da poliçeye eklenmesi önemli bir husustur. Özel hüküm olarak eklenmesi önemlidir.

Kredi kullanan öldüğün de ne olur, kullandığı konut kredi ne olur ? Bireysel kredisi olan kişi ölürse kredisini kim öder ? yada Ölenin taşıt kredisi ne olur gibi sorulara bir bakalım.

Bireysel kredilerin başında gelen, ihtiyaç kredileri, taşıt ve otomobil kredileri, konut kredileri gibi krediler, kişisel finansmanlar sınıfına girmektedir. Bu kredilerin alımında hayat sigortası yaptırılır, ve kredi çekecek kişi adına hayat sigorta poliçesi hazırlanır. Kredi veren bankalar tarafından aslında burada bir oyun oynanmaktadır, kredi poliçeleri oluşturulurken hızlı bir şekilde kullanıcının herhangi bir sağlık problemi olmadığı yönünde bilgiler vermesi istenir. bu sayede sağlıklı sorunsuz olduğunuzu beyan etmiş olursunuz.

Ancak bu konuda size kesin tavsiyemiz, tüm sağlık sorunlarınızı yazınız. Tansiyondan tutun, şeker hastalığı, kalp hastalığı , kanser vs aklınıza gelen tüm sorunları yazınız. Çokta bir masrafı olmayacaktır emin olun, normalde yıllık 150 ödüyorsanız en fazla 200 liraya çıkmış olacaktır, çünkü olası sağlık sorunlarda beyan edilmemesinden dolayı, ölümünüz de veya iş göremez duruma gelmenizde bankalar bunu koz kullanacaklardır.

Sigorta şirketleri hangi durumlarda ölenin kredi borcunu ödemez ?

Bankalar tarafından imzalatılan hayat sigortası poliçesinde, eğer ki sorun belirtmeyip, herhangi bir kalıtsal hastalıktan vefat edilirse, bankadan veya sigorta firmasından birileri de bu hastalığa binaen öldüğüne kanıt bulabilirse adli tıptan veya doktorlardan, bu parayı sigorta kesinlikle ödemeyecektir. 20 – 30 lira değiştirecek olan bu poliçe farkından ötürü insanların milyonlarca lira parası yanmaktadır. Bu konuya çok dikkat etmek gerekmektedir.

Bu konu hakkında kullanıcılarımızı bilgilendirmek adına örneklerle anlatalım, diyelim ki biz tansiyon hastasıyız ve kredi çekerken imzalatılan hayat sigortasında sağlık problemim yok olarak işaretleyip, 20 – 30 liradan feragat ettik, o zaman da yüksek tansiyon da bir ölümcül hastalık olduğundan dolayı bunu ödemeyi sigorta şirketi red edebilmektedir.  Size bir dost tavsiyesi olsun, en azından bir sağlık sorunu ekleyin, karşı dava açarak olası durumların ona binaen oluştuğuna dair kanıt olabilir. Tansiyonunuz normalse bile, yüksek tansiyon diye belirtmenizi şiddetle öneririm. Eğer ki arkanızda borçlu oğul eş bırakmak istemiyorsanız 🙂

Hayat sigortasının mantığı asıl olarak beklenmedik durumlar için geçerlidir, misal yazın güneş çarptı öldü 🙂 olmazda, hadi oldu diyelim. Bu durumda kesinlikle karşılayacaktır hayat sigortanızın oluşturduğu poliçe gereği. İşin özeti, sigorta şirketleri her türlü sorun çıkarmaya meyillidir, o yüzden garanti hiçbirşey yoktur. Önlenemeyecek, ani gelişen tüm ölümler için ise sigortaların sorun yaratmayacağını söyleyebiliriz. İtiraz için geçerli adli ve tıbbi kanıt gerekmektedir.

Hayat sigortasında sigorta yapan firmalar, kişiyi sigortalarken borcun bütününe göre sigortalamaktadır, bu nedenden ötürü de eğer ölen tarafından ödenmiş kısım var ise, varisleri yani mirasçıları tarafından geri alınabilmektedir.

Özetle bu iş sonunda oluşan Kredi kartı borcu ne olursa olsun mirasçılarına devreder. Bu yazı sizlere bir bilgilendirme olması amacıyla yazılmıştır, olası tüm sigorta sorunlarında hiç düşünmeden bir avukata gitmenizi öneririz. Sağlam bir avukat ile paranızı alabilirsiniz. Avukatlar arasında da fiyat farkı olduğundan dolayı, bütçeniz dahilinde, yani gelecek olan paranın büyüklüğünce avukat masrafınızı oranlayabilirsiniz. Saygılar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir