İcra Borcu Olana Kredi Veren Bankalar

Bankaların, müşterileri için uyguladığı hizmetlerden en fazla edilip kullanılan ürünü tüketici kredisidir. Bankalar tüketici kredilerinden büyük karlar elde ettiği için, âdete kredi kullandırma konusunda birbirleriyle yarışmaktadırlar. Ama bir de madalyonun diğer tarafı vardır. Alınan tüketici kredilerinin ödenmemesi sonrası yasal takibe veya icra takibine uğramış kişiler ve kredi notları çok düşük olan çok riskli sınıfına giren müşterilere bankalar kredi vermek istemezler. Buna rağmen icra borcu olana kredi veren bankalar da yok değildir. Bu yazımızda da bu bankaları ve bankaların kredi verirken uygulamış olduğu kriterleri incelemeye çalışacağız.

Borcundan dolayı icraya düşmüş kredi kullanan kişiler, bankalar nezdinde çok riskli görüldüğü için, istenmeyen müşteri tipleridir. Durum böyle olunca da sadece tüketici kredisi değil diğer bankacılık ürünlerinden de faydalanamamaktadır. Bazı bankalar, icra borcundan dolayı yasal takip başlatılmış kişilere kredi tüketici kredi konusunda yine de yardımcı olmaktadır.

Ama bankaların istediği yaptırımları yerine getirmek şartıyla. Bankalar, kendilerine başvuran icra borcundan dolayı yasal takibe uğramış müşterilerinden en başta en az iki kefil istemektedirler. Ama istenen kefillerin de geçmiş finansman işlemlerinin olumlu olmak şartıyla. Yani kefillerin, kefil oldukları kişi gibi yasal takibe uğramamış kredi notları yüksek olan kişileri tercih etmektedirler. Kefillik şartını her banka kabul etmeyebilir. Yani kefilin kredi notu çok yüksekte olsa, yine de kredi kullanıcının kredi ödeme riskini düşürmemektedir.

İcra borcu olana kredi veren bankalar, bu tip müşterilerden kefillikten ziyade ipotek talep etmektedirler. İpotek olarak da, çekilecek kredi miktarını ve faizini karşılayacak değeri olan ipotekleri tercih etmektedirler. Kişinin üzerinde resmi kaydı olan ev, işyeri, araba gibi değerli malların bankaya ipotek olarak sunulması kredi kullanma konusunda bir avantaj sağlamaktadır. Tüm bu şartlara rağmen, bankaların icra borcu olanlara kredi kullandırma gibi bir zorunluluğu yoktur. Sadece kredi kullanımında avantaj sağlayacağını belirtmek isteriz. İcra borcu olanların kredi taleplerini devlet bankalarından çok özel bankalardan kullanmasını da tavsiye ederiz.

İcra borcu olana kredi veren bankalar yazımızda son olarak, icra borcu olan kişilerin bankalardan kredi çekmesi açıkçası çok zordur. Bankalar için o kişinin risk taşıması ve geri dönüşümün zayıf olacağı için, müşterinin kredi taleplerini geri çevirme oranı çok ama çok fazladır. Konuya dair yazımız olan Findeks Rengi Kırmızı Olana Kredi Veren Bankalar başlıklı konu ilginizi çekebilir.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git