İcra Borcuna Taahhüdü İhlal ve Sonuçları

Günümüzde özellikle kredi ve kredi kartlarından dolayı yasal takibe düşen ve akabinde icra takibine düşen maalesef birçok banka mağduru bulunmakta ve bu tür borçlar ödenemez bir duruma düşmüştür. Kredi ve kredi kartı borcu veya diğer borçlardan dolayı alacaklılar yasal vekilleri aracılığı ile alacaklarını tahsil için İcra Müdürlüğü ve memurları marifeti ile alacaklarını tahsil etmek isterler.

Tarafınıza İcra Müdürlüğünce Kredi, kredi kartı veya diğer alacaklılara ait borç ödeme tebliğinden sonra, yasal olarak maaşınız, gelirleriniz ve diğer tüm değer taşıyan emtia, ev arsa ve araba gibi tüm varlıklarınızı hak mahrumiyeti konur. Alacaklı borçlarının tahsili için avukatlar öncelikle tüm mal varlıklarınıza kaçırılmaması için İcra Müdürlüğü kararı ile tedbir yani satılamaz şerhi düşerler.

Akabinde eğer sabit gelirli bir çalışan iseniz, işyerinize maaşının ¼ oranında kesilmesi içinde yazı yazılır bu yazılar yasal olarak işleme konmak zorundadır. Genelde tek bir borcu icraya düşenler için en makul yol budur maaşından düzenli olarak borcun kesilmesi ile birlikte borçta ağırdan ödenmiş olur.

Yine 3-4 adet icra durumunda olanlar için alacaklı vekilleri işyerlerine yolladıkları icra ile alacaklarını tahsil edemezler çünkü ilk gelen icra maaştan ¼ oranında kesinti yapar ve diğer icra dosyaları sıraya alınır ve ilk borç bitmeden ikinci icra dosyası için kesinti yapılamaz. Bu gibi durumlarda alacaklı vekilleri borçludan ödeme talep ederler, hatta ev işyeri vb yerlere icra memurları ile birlikte gelerek borç tahsili yoluna giderler.

Burada size tavsiyemiz maaşınızdan avukatla anlaşacağınız bir tutarda daha kesilmesi için muvafakat vermeniz sizin yararınıza olacaktır. Sırada bekleyen borcun faizinin de işlediğini unutmamak gerekir. Bazen alacaklı vekilleri sizden ödeme taahhüdü isterler ve bunu İcra memurları ile birlikte imza altına almak isterler.

Kredi veya kredi kartı icra borcunuzdan dolayı ödeme taahhüdünde bulunacaksanız dikkat etmeniz gereken en önemli husus ödeyeceğiniz emin olun. Taahhüd vermenize rağmen ödememe, ödeme gecikmesi ve aksamalar durumunda yasal yaptırımlar yani kredi borcu yüzünden hapis cezası almanız işten bile değildir.

 Kısacası ödeme taahhüdünde bulunup ödememenin cezası hapistir. Eve gelen icrayı durdurmak adına ödeyemeyeceğiz taahhüdü sakın vermeyin belki eşyanız geçici bir sure kurtulur ancak hapishane yolu daha da kötüdür. Kredi borcundan dolayı hapishane kapıları size açılır. bu durum istenmeyen yıkımlara sebep olabilir.

Benzer yazılarımız;

Kredim İcraya Düştü Ne Yapmalıyım?

Kredi İcra Takibi Ne Zaman Başlar

Acil Para Lazım Nerden Nasıl Bulurum?

Etiketler:


İcra Borcuna Taahhüdü İhlal ve Sonuçları Konusuna 1 Yorum Yapıldı
Sayfa başına git