Kredi Verenler > Banka Sorunları > İcralık Olan Banka Borçlarını Taksitlendirme

İcralık Olan Banka Borçlarını Taksitlendirme


Banka borçlarının temeli olan kredi ve kredi kartı borçları ödenmediğinde yasal takip ve ardından gelen icra işlemi uygulanır. Peki bu durumda icra alacağı tahsili nasıl yapar icrada bulunan borcun yapılandırılması yada yeniden taksitlendirilmesi mümkün mü? Yada nasıl bir yol izlenmeli kısaca izah edelim.

Daha önceki yazılarımızda kredi veya kredi kartı borçlarının icraya kadar olan süreçleri hakkında bir kez izah ettik, şimdi ise bankadan kaynaklı borçlar hatta icra kanalı ile tarafınıza iletilen tüm borçlar için geçerli olacak durum olan icra borçlarının taksitlendirilmesi veya ödeme planı oluşturulması konusunu aydınlatalım.

Kredi kartı, Kredi veya diğer borçlar ödenmediğinde alacaklılar vekilleri yanı hukuk büroları yani avukatlar marifeti ile alacaklarının tahsili için girişimde bulunurlar. Hali hazırda İcra Müdürlüğünde size icra kararı tebliğ edilmiş ise zaten daha önce size sunulan ödeme planlarını, tekliflerini değerlendirmediğiniz veya ödeyemediğiniz anlaşılıyor. Alacaklı vekil(ler)i tarafından İcra Müdürlüğüne ilgili borca esas olmak üzere dosya açılır ve adresinize borcun yedi gün içinde ödenmesi için İcra Müdürlüğü marifeti ile iadeli taahhütlü adresinize gönderilir, burada bazı kişiler bizzat tebliğ edilmeden yada bulunamadığı zaman işlem yapılamaz dese de resmi adresinize veya muhtarlığa teslim edilmesi de 7201 Sayılı kanun hükmü ile tebliğ edilmiş sayılır.

Size verilen yedi gün süre içerisinde varsa borca itirazınız yasal süre içeinde yapmanız gerekir, yine sizden Mal Beyanında bulunmanızı ister buna ilişkin ayrıntıyı İcraya Mal Beyanında Bulunmazsam Ne Olur? başlığında bulabilirsiniz. karara itirazınız olmaz ise Alacaklı vekili yani avukat İcra Müdürlüğünden tüm taşınır ve taşınmazlarınıza rehin yani satılamaz şerh’ini koyduracaktır yine SGK kayıtlarınızdan iş adresinize veya kamu personeli iseniz iş yerinize maaşınızın 1/4 oranında kesilmesi içinde yine talimat çıkartılacaktır. Maaşınız da başka icra yok ise iş yerinize kararın gelişi ile hemen kesinti başlayacaktır.

İcra Müdürlüğünde olan borçları taksitlendirmek mümkün maaşınız yok ama borçları da ödemek istiyorsunuz yada eliniz de zaten 5-10 Bin TL bir araba var icra konmuş satma imkanı da yok, eviniz arsanız 10-20 Bin lira için rehin li durumda icra konmuş. Öncelikle şunu belirtelim borç ödenmeden kolay kolay mallar üzerindeki icra şerhlerini kaldırmaz avukatlar çünkü en güçlü kozları budur. üzerinizde hiç bir şey yok, maaş ta yok ise sizi borç ödemeye ikna için eve icra gelebilir.

İcra borçlarını taksitlendirmek için icra müdürlüğünden ziyade avukat ile irtibat kurmak daha sağlıklı olacaktır. avukata gidin görüşün samimi olun borcu ödeyeceğinize ikna edin inanın size 24 aya hatta 36 aya kadar taksit sunabilirler tabi bu banka borçları için kişisel borçlar senet gibi durumlarda alacaklılar daha merhametsiz olabilir. Muhtemelen avukat sizden taahhüt vermenizi ister taahhüde İcra Borcuna Taahhüdü İhlal ve Sonuçları başlıklı yazımızı taahhüt vermeden mutlaka inceleyin.

özetle taksitlendirmek mümkün düzenli ödenmesi halinde avukatlar genelde sıkıntı çıkartmazlar, maaşınız da icra varsa yine İcra Müdürlüğü marifeti ile vereceğiniz muvafakat ile de ikinci icranın kesilmesi sağlayabilirsiniz. Avukata bunu da teklif edebilirsiniz.

İcralık Olan Banka Borçlarını Taksitlendirme Konusuna 4 Yorum Yapıldı
 1. ramazan dedi ki:

  meraba arkadaslar11400 tl borcum var avukatta yapilandirmak istedim 24 ay her ay 500 tl anlastik enson dedimki 23 aymi yatiracam dedim yok dedi sistem 1000 tl ek geliyor taksit yaptigin icin bende vaz gectim gercekten ekleme geliyormu bu konuda yardimci olurmusunuz tesekkur ederim

  1. Admin dedi ki:

   aslında bu sizden para alma yöntermi olmaması gerekir borç neyse 24 aya bölünür ve taksitle ödenir.

 2. Bülent Aktaş dedi ki:

  Merhabalar

  Oğlum Bankaya Kredi Kartı ve tüketici kredisi çekmiş ödememiş icralık olmuş bugün gidip Av arkadaşla görüşeceğim. Yeni yasaya göre 72 aya kadar taksitlendirme yapılabiliyor bunu Av arkadaşlami Bankayla mi görüşmemiz gerekiyor.teşekkür ederim

  1. Admin dedi ki:

   İcraya veya avukata giden borçlar yapılandırma dışında aslında borç bankadan çıkmış oluyor, muhatrab avukattır.

Sayfa başına git