Kredi Verenler > Banka Haberleri > İlk Kez İşe Girenlerin 1 yıllık Maaşı Devletten!

İlk Kez İşe Girenlerin 1 yıllık Maaşı Devletten!


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu 2017 yılında meslek edindirme, işbaşı eğitimi ve girişimcilik kurslarına destek vereceklerini dile getirmiştir. Aynı zamanda Bir yıl boyunca İşsizlik Sigortası Fonu işbaşı eğitimi programı ardından gençlere 6 ay boyunca 300 TL verilecektir. Bunların yanında,1 işçi çalıştıran işveren kurumlar yüzde 6 prim teşvikinden yararlanacaktır Detaylı bilgi için yazımızı okumaya devam ediniz.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 2017 yılında meslek edindirme, işbaşı eğitimi ve girişimcilik kurslarına destek vereceklerini ifade etmiştir. Bakan Müezzinoğlu, 100.000 meslek edindirme kurslarına, 300.000 işbaşı işlerine, 10.000 girişimcilik kurslarına ve 100.000 de toplum yararına olan işlere yani toplamda 600.000 istihdam için destek vereceklerini ifade etmiştir.

2017 yılında ilk defa katma değeri yüksek bilişim, sanayi, turizm gibi istihdamı artıran alanlara destek vereceklerini ve istihdamın artıran işverenlerin çalıştırdığı işçilerin maaşlarının ilk yıl %50’sini ve ikici yıl ise maaşın %25’ini devletin karşılayacağını söyleyen Bakan Müezzinoğlu. Ayrıca 280 bin ilk defa iş başı yapacak gençlerin aldıkları ücretin yarısına destek vereceklerini ifade etmiştir.

1 Yıl Boyunca İşsizlik Sigortası Fonu

Bir yıl boyunca İşsizlik Sigortası Fonu tarafından karşılanacağı ve işbaşı eğitimi programı ardından gençlere 6 ay boyunca 300 TL verilmektedir.2015 yılında işbaşı eğitim programından 159 bin kişi faydalanırken, 2016 yılında 200 bin kişi faydalanmaktaydı. Bu rakam 2017 de daha da artırılarak 300 bin kişinin faydalanması hedeflenmektedir.

Şirketinde 1 İşçi Çalıştırana da %6 Prim Teşviki

1 işçi çalıştıran işveren kurumlar yüzde 6 prim teşvikinden yararlanacaktır. Ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın tespit sonuçlarına bakılığı zaman işbaşı eğitim programı ile eğitin gören gençlerin yaklaşık %55’lik kısmın 4 ay içinde daimi olarak işe girmektedir. İşbaşında eğitim programından yararlanmak isteyen gençler en yakın İŞKUR’a giderek başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git