Kredi Verenler > Banka Haberleri > İpotekli İhtiyaç Kredisi Çekmek

İpotekli İhtiyaç Kredisi Çekmek


Tüketicilerin bankalardan kredi alamadıkları durumlarda, mülkiyetlerini ipotek ettirerek bankaya teminat olarak gösterdikleri zaman ihtiyaç kredisi alabilmektedir. İhtiyaç kredisi veren bankalar ve bu bankaların ihtiyaç kredisi sunarken koşulları hakkında bilgi verdik.

Acil ihtiyacınızı karşılamak için bankalardan kredi başvurusunda bulundunuz. Ancak kredi notunuz düşük veya gelir belgeniz yok ve o yüzden bankalardan başvurularınızdan ret cevabı aldınız. Bunun için yapmanız gereken iki yok vardır. Birincisi, çekeceğiniz kredi tutarına göre bir mülkiyetinizi ipotek ettirerek kredi almaktır. İkicisi ise kredi notu yüksek bir kefili bankaya sunarak kredi alabilirsiniz. Yani bankaya teminat göstermeniz durumunda kredi kullanabilirsiniz. Elbette bankalar verdiği kredisinin geri ödemesi için sizden garanti isteyeceklerdir.

İpotekle kredi veren bankalar vardır. Ancak ipotekle kredi tutarınız şu şekilde hesaplanmaktadır. İpotek ettireceğiniz ev, araba veya arsa gibi mülkiyetlerinizin ekspertiz değerinde kredi alabilirsiniz. Örneğin acil ihtiyacınız var bankaya başvuruda bulundunuz. Ancak banka kredi notunuz ve ya gelir belgeniz olmadığından dolayı kredinize ret cevabı verdi. O zamanda evinizi ipotek ettirerek bankaya teminat olarak gösterdiğiniz. Banka tarafından gönderilen ekspertiz evinizin değerine 300.000 TL değer biçti. Bankaya sunulan ev ekspertiz değeri sonrası, bankalar genellikle ekspertiz değerinin %50’si kadar kredi kullandırmakta oldukları için size vereceği kredi tutarı 225.000 TL tutarında olacaktır. Ancak ipotek ettireceğiniz mülkiyetin farklı olması bankaların ekspertiz değerine verdiği yüzdelik oranı da değişmektedir.

İpotek Karşılığı İhtiyaç KredisiAkbank: Akbank vereceği ipotekli ihtiyaç kredisinde gelir durumuna bakmaktadır. Evdeki yaşayan tüm kişilerin gelir tutarları toplanır ve yarısı kredi taksit utarı olarak belirlenir. Ona göre de bir kredi tutarı belirledikten sonra ödeme planı da çıkarılmaktadır. Ziraat bankası ve Vakıfbank: devlet bankaları da ipotekli kredi kullandırma imkanı sağlamakta olan bankalar arasındadırlar. Mülkiyetlerinizi ipotek ettirerek kredi alabilirsiniz ancak ödeyemediğiniz durumda mülkiyetlerinize el konulacağını unutmayınız. O yüzden vade sayısını ödeyebileceğiniz tutarda hesaplamanız gerek. Garanti Bankası: Garanti Bankasından ipotekli kredi çekmek mümkündür. ipotek ile vereceği krediyi ise ekspertiz değerinin %50’si kadar kredi tutarı belirlemektedir. Ayrıca alacağınız kredi de 36 aya kadar vade imkanı sağlayarak, %1,34 faiz oranı ile kullanabileceksiniz. İş bankası: ipotekli hazır kredi kampanyasıyla teminat gösterilerek kredi imkanı sağlayan bankalardan bir tanesidir. Çok esnekli vade sayısıyla kredi imkanı sağlayan İş Bankası, kredi faiz oranı ortalama %1,40 olarak belirlemiştir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git