İşsizler Kredi veya Kredi Kartı Alabilir mi?

Günümüzde bankalar eskiye göre daha kolay kredi vermekte. Eskiden kefil, ipotek mal gibi taleplerde bulunuluyordu ancak bugün herhangi bir bankadan kredi alabilmeniz için düzenli gelir sahibi olabilmeniz yeterli. Peki, işsizler kredi alabilir mi? Herhangi bir düzenli geliri olmayan, sigortası ve işi olmayan kişilerin kredi almaları açıkçası kolay bir şey değil.

Bankalar verdikleri parayı daha yüksek olarak geri alabilecekleri için veriyor. Haliyle işsiz birisini de direkt olarak reddediyorlar. İşsiz birinin kredi alabilmesinin birkaç yolu var ancak bu yollar arasında ihtiyaç kredisi, alışveriş kredisi veya özel harcama kredileri yer almıyor; sadece iş kurma, proje geliştirme için kredi almaları mümkün.

İş kurma kredisi veren banka sayısı her ne kadar çok gibi görünse de, neredeyse hiç yok. Halihazırda bir işletmeniz zaten yoksa bankalar size pek kredi vermiyor, verdiklerinde de meblağ 10 bin TL – 20 bin TL civarlarında oluyor.

İşsizler kredi alabilir mi? Akla gelen ilk kurum KOSGEB’dir. Bugüne dek pek çok kişiye hibe kredi, orta ve küçük ölçekteki KOBİ’lerin gelişimi için ayırdığı fon yardımlarını dağıtmıştır. Özellikle ev hanımları her ne kadar “işsiz” olarak tanımlansa da KOSGEB’te en çok desteği gören onlar. Eğer bir ev hanımıysanız projeniz ve iş kurma hayaliniz için KOSGEB’ten hibe kredi, yani geri ödemesiz kredi alabilirsiniz. Bir diğer kurum ise İşkur. İşkur’da yılın her zamanı bir – birkaç kurs düzenlenir, bu kurslarda iş becerileri ile ilgili eğitimler verilir.

Eğer acilen krediye ihtiyacınız varsa ve aldığınız parayla iş kurmaya çalışacaksanız İşkur’a başvurabilirsiniz. Kredi alabilmeniz için öncelikli şart, daha önce İşkur’un kurslarına katılmış ve tamamlamış olmanızdır.

Maalesef bankalar için işsizler kredi alabilir mi sorusunun cevabı olumsuz. Bankalar çok yaratıcı ve kazanç getirecek projesi olmayan kişiler haricinde işsiz kimselere kredi vermiyorlar. Ancak projeniz kesinlikle bir işletme kurmak, ithalat yapmak gibi basit ve akla gelir olmamalı.

Örneğin; patentli bir ürününüzün satışı için işletme açmaya bankalardan kredi alabilirsiniz. Ancak bankalara kesinlikle bel bağlamayınız; iş sahibi olan kişilere bile kredi verirken zorluklar çıkarıyorlar ve faiz oranları “sözde” düşük.

İşsizlere kredi kartı veren banka varmı dır dersek evet genelde işi olmayana dolayısıyla sigorta olmaya kredi verilmez ancak kredi kartı konusu biraz bankaların insiyatifindedir, düşük limitlerle Kredi kartı sağlayan özellikle özel banka bulmak mümkündür, tabi kredi geçmişinizde daha önce bir aksama olmadıysa yani kredini notunuz zarar görmediyse.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git