Kredi Verenler > Banka Haberleri > Kara Listede Olan Esnafa Kredi ve Sicil Affı 2017

Kara Listede Olan Esnafa Kredi ve Sicil Affı 2017


Kara listede bulunan 11,5 milyon esnafa sicil ve kredi affı, torba yasa ile meclise girdi. Esnafın gözü kulağı bu haberdeydi, nedeni de vatandaşımız kredi çekip borcunu ödeyemiyordu. Sicil kaydı kötüye dönüşen esnaf bir süre sonra kara listeye girmiş bulunmaktaydı. Bu durumda olan vatandaşın yardımına, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci yaptığı açıklama ile, konu hakkında “2017 yılı için bir müjde olarak hayata geçmiş olacak” demiştir. 2017 de bir müjde geleceğinin haberini vermiş bulunmaktadır. Kredi sicil affı 2017 yasası vatandaşımızın sorunlarına çözüm olacaktır.

Devletin bu konuda değişime, temsili affa gitmesine asıl sebep olarak, ekonominin düzelmesi için, öncelikle esnafın işlerinin düzelmesi gerek diye düşünebiliriz. Bu yüzden sicil ve kredi affı 2017 de geldiğinde, esnaftan başlayıp, herkesin işine fazlasıyla gelecek gibi duruyor.

11,5 milyon bireysel müşterinin ve 2,4 milyon firmanın, sicilleri tamamen sıfırlanacak.Bu noktadan sonra yaptıkları işlem ve ticari faliyetler göz önüne alınacak.

Kara Listede Olana Kredi ve Sicil Affı Çıktı Mı ?

EKK ‘da görüşülen sicil affının mecliste oylamaya sunulması, 19 Aralık 2016 tarihinde netleşmiştir. Bu sayede 2017 yılında esnaf temiz bir sicil kaydı ile, ticari faaliyetlerini sürdürecektir.

2017 Kredi ve Sicil Affı Geldiğinde değişecek ?

Ticari nitelikli kredi kullanan 1,5 milyon şahıs şirketi, 198 bin karşılıksız çek borçlusu, 4 milyon bireysel kredi borçlusu, tüketici ve diğer bireysel kredi müşterisi 2 milyon 3 milyon kişi, 1,5 milyon kişinin sicil temizlediğinde, bankalardan 0 ( sıfır ) faizli kredi başvurusunda bulunabilirler. Ayrıca bu vatandaşlarımız, İşsizlik Fonu desteğinden de yararlanabilecek hale gelecektir.

Kara liste ve sicil affı ne zaman çıkacak? Torba Yasa Ne zaman
yürürlüğe girecek 2017 ?

Gümrük ve Ekonomi Bakanımız Bülent Tüfenkci ‘nin açıklamalarına göre ve ekonomik veriler ışığında anlayabiliyoruz ki, 2017 yılı “ Af Yılı ” olarakta adlandırılabilir. 2017 yılında kesin olarak bu torba yasasının çıkacağını söyleyebiliriz. Şuan detaylar çok fazla açıklanmamıştır. Açıklandığında buradan güncel olarak eklemeye devam edeceğiz.

2017 Sicil ve Kredi Affı Sonrası Çek ve Senetler Ne Olacak ?

Bülent Tüfenkçi yaptığı açıklamada, çek, senet, bireysel kredi ve kredi kartlarının ödenmemesi sonucu oluşan kara liste kayıtlarının yeni af ile, dikkate alınmayacağını bildirdi. Bu yasa ile, çek ve senetlerini ödeme tarihinde ödemeyen, bankalara karşı borçları bulunan firmalara, borçlarını yeniden yapılandırma ile taksitlendirme imkanı getirilecek. Bu sayede sicillerini temizleme imkanı sağlamış olacaklar.Tüfenkçi, 2017 yılının bembeyaz bir sayfa ile açılacağını, ekonominin canlanacağını bildirdi.

Ayrıca Kara listedeki vatandaşlarımıza bir nebze de olsun destek olabilmek için, Kara Listede Olanlara Kredi Veren Bankalar ve Banka Kara Listede miyim? başlıklı konularımızı inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git