Kredi Verenler > Krediler > Kara Listedekilere Kredi

Kara Listedekilere Kredi


Kara liste, finans sicilinin en alt tabakası olarak adlandırabiliriz. Kara listeye ismi eklenmiş kişilerin bırakın kredi kullanmalarını kredi kart ve vadesiz hesaplara tanınan ek kredileri kullanabilmeleri bile mümkün değildir. Kara listeye adı eklenmiş müşteriler, bankalar için çok riskli ve mümkünse bankanın kapısından içeriye girmesini istemediği müşteri tipleridir.

Kara listede ismi olanın tek başına bankaya gidip kefalet ve teminat göstermeden kredi kullanması imkânsızdır. Ancak bankayı ikna edecek garantörler olmadıkça kredi kullanamaz. Şunu da belirtelim ki garantör olsa bile bankanın kredi kullandıracağı diye bir şart yoktur. Tamamen bankanın inisiyatifine kalmıştır.

Gelelim kara listede olup da kredi kullanabilme durumlarına. Kara listede olan kişilerin kredi kullanabilmesi için bankaya kefil sunması, kredi kullanma şansını artırır. Ancak kefilin mutlaka kredi notunun iyi olması banka ödemlerinde sıkıntı yaşamamış ve mutlaka aylık gelirini olması gerekmektedir. Memur, işçi kefil olarak aranan kefil tipleridir. Banka tek kefilliği kabul etmeyip birden fazla kefil talep edebilir.

Gelelim diğer bir kredi kullanma koşuluna. Kara listede ismi geçen kişinin bankaya kullanmak istediği kredi tutarından yüksek değerde olan taşınır – taşınmaz bir ipotek göstermesi gerekir. Neler olabilir bunlar; ev, araba, arsa, tarla gibi varlıkları kredi ödemelerinin bitimine kadar banka adına ipotek göstermesi gerekir. Kara listede olan kişinin üzerinde kayıtlı mal varlığı yoksa bir başkasının mal varlığı ipotek göstermesiyle kredi kullanabilir.

Kara listede olan kişinin kredi kullanabilmesinin başka bir yolu ise başkasının onun adına kredi kullanabilmesidir. Yani bir dostunun kara listede olan kişiye kendi adına kredi kullanmasıdır. Tabi böyle bir dost bulursa öpsün başına koysun.

Son olarak diyebiliriz ki Merkez Bankasının kara listesine girmiş ve 5 yıl süreyle ismi listede kalacak kişilerin kefilsiz, teminat göstermeden kredi kullanması imkânsızdır. Ancak 5 yıl şartını bazı bankalar esneterek 3 yıla kadar indirmektedir. Bu bankalar ise genellikle özel bankalardan oluşmaktadır.

Kara Listedekilere Kredi Konusuna 2 Yorum Yapıldı
  1. Şennur dedi ki:

    Kredi çekemiyorum ve paraya ihtiyacım var

Sayfa başına git