Kolay Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Nakit paraya ihtiyacımız olduğu zaman veya yatırım yapmak için kapısını çalacağımız tek kapı sanırım bankalardır. Müşterilerine sunmuş oldukları cazip kolay kredi veren bankalar, düşük faiz oranları ve taksit atlatma seçenekleriyle müşterileri kendilerine çekmeye çalışırlar.

Klasik bankacılık anlayışında bankalar kredi çekecek müşterilerinden gelir belgesi, ikametgâh, vergi levhası gibi birçok evrak istemekteydi. Hazırladığımız bu evrakları bankalara teslim ettikten sonra da bekleme aşaması başlıyordu. Krediniz için merkezden onay bekliyoruz diye günlerce beklediğimiz oldu. Kredi çıkacak mı? Çıkmayacak mı? Stresi de cabası.

Gelişen teknoloji ile birlikte artık kredi çekmekte çok kolaylaşmıştır. Öyle günlerce bankalarda beklemek, kefil getirmek, ipotek işlemi, bankaların bitmek bilmeyen istekleri artık tarihte kalmıştır. İnsanlar artık internet bankacığı veya mobil bankacılık sistemleri sayesinde, oturdukları yerden kredi başvurusunda bulunabiliyor ve cevapları da çok kısa bir sürede kendilerine iletiliyor. İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık sisteminden yapmış olduğunuz kredi başvuruları sonrası krediniz hazırlanıp, size sadece bankada sözleşme imzalamak düşmektedir.

Çoğu bankalar kredi çekecek müşterilerinden kefil dahi istememektedir. Vereceğiniz maaş yazınız sizin kredi almanız için yeterlidir. Kredi notunuz bir de yüksekse demeyin keyfinize. Siz çayınızı, kahvenizi yudumlarken kredi işleminiz tamamlanmaktadır. Hatta bazı bankalarda bankaya bile gitmeden çekmiş olduğunuz kredi hesabınıza yatmaktadır. Enpara ve Cepteteb buna en güzel örneklerdir.

Ama kredi notunuz düşükse işte o zaman kredi almanız zorlaşacaktır. Kredi kart ödemeleri, tüketici kredi ödemeleri, ek hesap ödemeleri, karşılıksız çek ve banka ile icra takip gibi sıkıntılı durumlarda kredi çekemezsiniz. Banka gerektiği durumlarda sizin risk değerinizi yüksek görürse kefillik, ipotek gibi bit teminat ister ve kredinin geri ödenmemesi durumunda kredi borcunu tahsil edebileceği değerli varlıklara el koyabilir veya talep edebilir.

Kolay kredi veren bankaların ortak özelliği ve aradıkları şart şudur; gelirin olsun ve bunu ispatla diğeri ise banka sicil notun temiz olsun. Bu kadar.

Müşteri olarak bizlerde,  kolay kredi veren bankalarla ters düşmemeliyiz ve en önemlisi de sicil notumuzu temiz tutmalıyız. Onun içinde borçlarımızı düzenli olarak ödemeliyiz. Şundan emin olun ki paraya ihtiyacımız olduğu zaman varacağımız tek adres bankalardır.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git