Konut Kredisi Borç transferi Nasıl Yapılır?

Özellikle konut kredileri uzun vadeli ve yüksek meblağlarda olduğundan kredi faizi oranlarında 0,1 puan dahi çok şeyi ifade etmektedir.

Örneğin 0,90 kullanılan bir konut kredisi ile 0,85 ten kullanılan konut kredisi arasından oldukça fazla bir fark, en azından tüketici için olmaktadır.

Örneğin, yüksek faiz uygulayan bir bankaya konut kredisi borcunuz bulunmakta. Ve bu bankadan kurtulmak istiyorsunuz, böyle Bankaların sunmuş olduğu konut kredileri kampanyalarını takip etmelisiniz. Konut kredisinde düşme olduğu sırada, mevcut olan borcunuzu başka bankadan konut kredisi borç transferi kredisi kullanmak suretiyle banşka bankaya yani daha düşük oranları veren bankaya taşıyabilirsiniz.

Ancak öncelikle yapmanız gereken konut kredisini kullandığınız bankadan teklif almanız size daha avantajlı gelebilir önceliğiniz kendi bankanız olsun en azından fazi indirimi, krediyi yeniden yapılandırma gibi  bir teklif alınız. Tabi bankanız kabul edebilir veya ret edebilir.

Örneğin, bankanıza bin lira kadar borcunuz bulunmakta. Bu sizin, ana borcunuzdur. Yıllık faiz oranının 16.800 olduğu bir bankaya bu borcunuz, bir yıl içerisinde bu ödeneceğiniz  1.168,00tl olması durumda, eğer siz borcuna sadık bir müşteri iseniz ve paranızı aylık ödüyorsanız bu durumda bu kalan borcunuzun faizinin indirilmesini bankaya talep ediyorsunuz ve banka bu talebi onaylarsa, borcunuz 1.168,00tl den 1.100,00 tl ye kadar inebiliyor. Ana borcunuz kalıyor ve faizli borcunuz düşmüş oluyor.

Mesela,  bir konut kredisinde faizler düştü ve bu durumda kredinizi yeniden düzenlemek ve kendinize göre finanse etmek istiyorsunuz. Bu durumda, yapmanız gereken işlemler şu şekildedir:

Borcunuz olan konutun tekrar kuruluş hakkınızı istediğiniz şekilde yararlanma ve ikincil dereceden ipotek işlemi.

İş bu konutun ipoteği temin edildikten sonraki aşamalarda yeni kredinin teminatları alınabilir.

Bankalar arası kredi transferinin son aşamasında ise, mevcut olan kredi borcunuzun ilk kredi bakiyesini kapattıktan sonra transfer işlemi gerçekleşir.

Mevcut olan ana borcunuzu yüksek faiz uygulayan bankanızdan başka bir bankaya transfer etmek istiyorsanız eğer, şuan mevcut durumda olan bankanıza kredi borcunuzun ilk taksidini ödemeniz gerekmektedir. Eğer, mevcut olan bankanız üzerinden işlem yapacaksanız, kredi borcunuz olan konutunuzun ipoteğinin teminatı ile kredi faizi düşürme gibi işlemleri yapabilirsiniz.

Ek uygulama ise, mevcut konut kredisi borcunu başka bir bankaya aktarmak isteyen müşteri, konutunun değerlendirme raporunun yeniden inceleneceğini bilmesi gerekmektedir.  Ayrıca,  krediyi kullanacağınız bankaya erken ödeme ücreti yapılması gerekmektedir.

Sizlere tavsiyemiz, eğer bir banka ile çalışıyor ve memnun kalmıyorsanız. Kredinizi başka bankaya transfer etmeden önce, aradaki maliyet farkını iyice araştırmadan bu işlemi gerçekleştirmeyin. Zarar üzerine zarara gidebilir yada kar ediyorken zarar edebilirsiniz. Bu hususun iyice araştırılmadan transfer yapılması pek makul değildir.

Etiketler:


Konut Kredisi Borç transferi Nasıl Yapılır? Konusuna 4 Yorum Yapıldı
  1. Cengiz diyor ki:

    Bankalar kredi verdikten sonra taksitler halinde borcu tahsil ediyor ediyor ama ilk once vermiş olduğu kredinin faizini odetiyor örneğin 120 ay vadeli kredi çeken bir kişi borcun 80 aylik kismini ödemiş oldun borcluds ev kredidi 1.48 faiz üzerinden cekmiş şuan faizler 0.95 ksdar düştü hadi yapilandirma için ğidin bankaya bakin ne diyeceler yspılandirma yapamayız diyecek çünkü sen bize faiz borcunu ödedin âna parada indirim yapmayız diyevek bu durum hakkinda düşunceniz nedir bana mantikli bir cevap verecek var mi bu soygun degilde nedir anlatin

    1. Admin diyor ki:

      Zaten tüm kredilerde bankalar aynı yolu izler elinizde bir kredi ödeme planı var ise faiz tahsil edilir ana para sona bırakılır örneğin bir kredinin ilk taksitinin %80 oranında faiz borcunda oluşur, son taksit ise %95 anapara kalan da faiz olur. bizim söyleyecek bir şeyimiz yok son cümlenizde tespiti yapmışsınız.

Sayfa başına git