Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi Kartı Kullanımı

Kredi kartı kullanımı son dönemlerde oldukça yaygın bir hal almıştır. Böyle olmasının en büyük nedeni kredi kartına sahip olmanın pek zor olmamasıdır. Kredi kartı başvurusu yapmak hem internet ve telefondan hem de şubeler aracılığı ile gerçekleşebilmektedir. Kart sahibi olmak isteyen insanlar bu yolları kullanarak kart sahibi olabilirler. Burada önemli olan nokta kart sahibi olabilmek değil kredi kartını bilinçli bir şekilde kullanabilmektedir.

Maalesef ki insanlar bu noktada dengeyi sağlamakta genellikle zorlanmaktadırlar. Kredi kartını bilinçsiz kullanan ve borç biriktiren kişi sayısında her geçen gün artış meydana gelmektedir. Ödenmeyen kredi kartı borçlarının birikmesi kart sahiplerinin başına bela olmakta ve işin sonucu haciz işlemine kadar gidebilmektedir. Bu nedenle kart sahibi olurken detaylı bir şekilde düşünmek gerekmektedir.

Kredi Kartı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 İlk etapta kredi kartı limiti başvuru yapan kişinin ödeme gücüne göre belirlenmelidir. Bunun yanı sıra alışveriş yaparken taksitli diye aşırıya kaçılmamalı makul bir şekilde alışveriş yapılmalıdır. Aksi takdirde aylık ödenecek borç miktarı yüksek olmakta ve borç ödenemeyip üzerine faiz tahakkuk etmektedir. Bu da ilgili kişinin mali yükünün artmasına ve maddi açıdan zarar görmesine neden olmaktadır.

Kredi kartı kullanırken karttan nakit avans çekmemeye dikkat edilmelidir. Çünkü nakit avans kullanılması geri ödenen tutar açısından borç yükünü artırmaktadır. Nakit avansa uygulanan faiz oranı fazla olmaktadır. Bu işlemi gerçekleştirmek yerine mümkünse nakit ihtiyacı başka finansman kaynakları ile karşılanmalıdır.

Ödenmeyen Kredi Kartı Borcunun Bulunması

Kredi kartı ödenmemesi kart sahibi için sıkıntılı bir sürecin başladığının göstergesidir. İlk olarak doksan günlük süre uygulamaya konulur. Yani kart sahibinin borcunu ödemesi için doksan gün boyunca beklenir. Bu süre zarfında herhangi biri idari işlem yapılmaz. Buna paralel olarak kart sahibinin borcunu ödemesi için banka sürekli olarak ilgili kişi ile iletişim halindedir.

Bireyin yasal sürece düşmemesi amacı ile banka kişiyi ikna çabaları sergilemektedir. Bu süre zarfında eğer borçlu kişi hala herhangi bir ödeme yapmıyorsa sürenin bitiminden itibaren yasal takip işlemeye başlar.  Bu süreçte borçlunun dâhil olduğu bu durum kayıt altına alınır. Kredi notu adı verilen puan sistemine olumsuz olarak kayıt yapılır. Kredi notu düşük olan kişiler gelecek dönemlerde kart başvurusu yaptığında olumsuz dönüş alma ihtimali yüksek olan kişilerdir. Yasal takip sürecinin bitiminden itibaren kanuni takip adı verilen bir dönem başlar. Bu dönem diğerine kıyasla biraz daha ağır sonuçlar doğurmaktadır.

Benzer Yazımız;Yasal Takip Nedir?

Etiketler:


Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
Sayfa başına git