Kredi Verenler > Banka Sorunları > Kredi Borcundan Dolayı İcra Gelir mi?

Kredi Borcundan Dolayı İcra Gelir mi?


Nakit ihtiyaçlarını karşılamak veya ayağımızı yerden kesecek hevesi ile alınan araçlar, başımızı sokacak sıcak bir yuva hayaliyle alınan konut kredileri, yaşanacak maddi sıkıntılar yüzünden alınan kredilerin ödenememesi durumunda maalesef bankalar, yasal haklarını kullanarak kredi kullanan kişilere icra takipleri başlatmaktadır.

Türkçede Yukarı Tükürsen bıyık, aşağı tükürsen sakal diye bir söz vardır. Bu sözü niye kullandık diye sorarsanız, yaşadığı ekonomik sıkıntılar yüzünden hayalleri yıkılan ve kullandığı kredinin ödenmemesi yüzünden mağdur olmuş vatandaş, diğer yandan da borç olarak verdiği parasını isteyen bir banka. Kim haklı kim haksız siz karar verin artık.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nin açıkladığı 2015 raporlarına göre ülkemizde kredi borcunu ödeyememekten dolayı 2 milyon kişi hakkında yasal takip başlatılmıştır. Bankaların, ödenmeyen krediler hakkında icra takibi başlatabilmesi için gereken kredi ödenmeme süresi 90 gündür. 90 günden sonra bankalar, avukatları aracılığı ile ödenmeyen kredilerden dolayı müşterisine icra takibi başlatmaktadır.

İcra takibi yoluyla en kolay tahsil edilebilecek krediler araç ve konut kredileridir. Çünkü kredi aşamasında satın alınan araç ve konutlar bankaların adına ipotek edildiği için araç veya konutu icra yoluyla satarak alacağını almaktadır. Asıl sıkıntılı icra kredisi bireysel kredilerdir. Eğer ki kredi kullanan kişinin üzerinde taşınır taşınmaz mallar, banka hesaplarında paraları veya maaşı varsa el koymaktadır. Yoksa o zaman kefil olup olmadığına bakar. Kefili varsa tüm yasal takip işlemlerini kefile başlatır ve alacağını alır.

Gelelim can alıcı soruya. Ya kefilde yoksa? İşte bankalar burada devreye girerek müşterisini resmen tehdit etmektedir. Borcunuzu ödemezseniz hapis cezası gelecek, 3 ay, 5 ay hapiste yatacaksınız gibi.  Buraya DİKKAT. Eğer ki borçlu, icra esnasında banka avukatlarının hapis cezası şantajını yer ve borcunu ödeyeceğine dair taahhütname imzalarsa o zaman borçluyu hapis cezası beklemektedir.  O da en fazla 3 aydır. 2008 yılından evvel, icradan evvel borçludan mal beyanında bulunulması istenilirdi.

Eğer ki mal beyanında bulunulmaz ise kişi 10 gün hapis cezası almaktaydı. Ancak 2008 yılında Anayasa mahkemesi bu kanun hükmünü yok saymadığı için mal beyanında bulunulmaz ise de hapis cezası verilememektedir. Kredi borcunu ödemeyen ve hakkında icra takibi başlatılan kişi icra memuru ve banka avukatının hazırladığı ödeme taahhütnameyi imzalamadığı takdirde KESİNLİKLE hapis cezası almayacaktır. Nasıl mı? Bu kadar kesin konuşuyoruz diye sorarsanız hemen cevabını verelim.

Çünkü Anayasa’nın 38. maddesinin 8. fıkrasına göre hiç kimsenin sözleşmeye dayandırılarak yükümlülüğünü yerine getirememesinden dolayı alıkonulamayacağı maddesinden dolayı kimseye borcundan dolayı hapse atamazsınız demektedir.

Son olarak gelelim eve icra gelir mi? Yine kanun der ki ” Bir kişinin borcundan dolayı evine haciz yapılamaz ve hayatını idame etmesi için gerekli eşyalar haczedilemez” demektedir. Ancak borçlunun evinde hayatını idame etmesi için gerekli eşyalardan fazla olan varsa onlar haczedilebilir”diyor. Ne demek bu diyelim ki evde iki tane bulaşık makinesi, iki tane buzdolabı varsa fazla olan eşyaların birini icra ile alınabilir demektir. Yine evde para, altın, antika gibi değerli mallar varsa onlarda haczedilebilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git