Press "Enter" to skip to content

Kredi Borcunu Ödememe Durumunda Yaşanacaklar

Kredi borcunuz var ve ödeyemiyorsunuz dolayısıyla aklınıza gelen ilk soru kredi borcu yüzünden icra ve hapis olur mu kredi yaptırımları konusunda asgari tutarı ödemek hafifletici olsa da borcunuzu hiç ödememek sıkıntı yaratabilir.

Son ödeme tarihini geciktirdiğiniz ilk sürede gecikme ücreti yansıtılır , sonrasında ilk 15 günlük kısımda asgari ödeme yapılana kadar kart geçici olarak kullanım dışı bırakılır. 3 ay sonrasında ise ödenme yapılmadığı takdirde bankanız kartınızı sürekli olarak iptal edebilir.

Kartınız kapatıldıktan sonra merak ettiğimiz soru kredi borcu yüzünden icra ve hapis olur mu , bankanız ödenmeyen bu borç için idari takip süreci başlatır ve tarafınıza ihtar uygular. Eğer bu borcu hala ödemezseniz banka tarafından takip edilmesi için süreç avukata verilerek , bankanız tarafınıza kredi borcu yapılandırması için çalışmalar yapmaya başlar ve size sunar. Sunulan yapılandırma ödenmediği takdirde kanuni olarak takibe girerek icra takibi yapılır.

Bankanız tarafından yapılandırma teklifi sizin parayı ödemeniz için yapıldığından dolayı pazarlık yapmak sizin elinizde ve bankalar ana parayı alabilmek adına gecikme faizlerini bile silebilir , dolayısı ile bu sizin elinizde.

Yasa gereği borç sebebi ile hapis cezası uygulanamamaktadır. Kredi borcu yalnız sözleşmeden kaynaklı olduğundan dolayı özgürlüğünüz alıkonulamaz. Bu hususta bilmeniz gereken borcunuz gereği yapılan icra takibi yüzünden icra dosyasına veya haciz durumunda icra memuruna herhangi bir taahhütte bulundu iseniz ve ihlali söz konusu olur ise taahhüdü ihlal olarak hapis cezası alabilirsiniz. Eğer borcu ödememe nedeni ile hapis cezası aldı iseniz gerekli itirazları yaparak ceza alamamanızı sağlayabilirsiniz.

Kanuni sürece giren kredi borcu yüzünden icra ve hapis olur mu kaygısı yaşamamak adına , bankanız tarafından size sağlananan yapılandırma ile borcunuzu öder iseniz , avukat dosya ve dava masrafı ödememiş olursunuz.

Bankanız ile yapmış olduğunuz sözleşme sebebi ile borç ödememe durumunda hapis cezası yasa gereği olmaz , fakat yasal sürece girmiş borcunuz için haciz memurlarına vereceğiniz borcu ödeme taahhüdü vererek ödememe durumunda hapis cezası alabilirsiniz.

Biliyoruz sonunu düşünen kahraman olamaz , fakat kredi çekmeden önce kredi borcu yüzünden icra ve hapis olur mu sorusunu araştırmak yerine kredi çekmeden önce düzgün plan yaparak ödeme taksiti ve vadesine hesaplayarak kredi başvurusu yapmanız daha mantıklı olacaktır.

Be First to Comment

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir