Kredi Çıkmama Nedenleri

Günümüzün ekonomik dünyası kapsamında kredi kart kullanımı ya da kredi alma gereksinimi bir konuda herkes için gereklidir. Taşıt sahibi olmak, ev sahibi olmak ya da sağlık gereksinimlerini karşılayabilmek gibi ihtiyaçlar için sağlanan kredilerin haricinde neredeyse her alışveriş ihtiyacı olduğunda da kredi kartları avantajlarıyla birlikte kullanılmaktadır.

Bankalar, kredi başvurusu ya da kredi kart başvurusu değerlendirmesini yaparken bazı ölçütler ortaya koymuştur. Pek çok kullanıcı bu ölçütlerin dışında kaldığından dolayı ret cevabı alır. Sizler de kredi neden çıkmaz ya da neden kredi alamıyorum diye dert etmemelisiniz. Eğer ret cevabı aldıysanız ve bunun nedenini öğrenmek istiyorsanız bu nedenleri bilmeniz gerekir. Üstelik merakınızı gidermek için de size yardımcı olacak bilgilerdir.

Kredi başvurularında gelir beyanında bulunmuş ancak bu geliri belgelememişseniz eğer ya da belgelediğiniz gelirin almak istediğiniz kredi tutarıyla arasında büyük fark varsa kredi başvurusunuz reddedilmiş olabilir. Kredi başvuruları sırasında bir başka bankadan aldığınız kredi halen devam ediyorsa ve bilhassa diğer kredi ödemelerinde sorun yaşıyorsanız bu durum tespit edilmiş olabilir ve yine reddedilmiş olabilirsiniz.

Kredi Çıkmama Nedenleri sorusuna verilecek pek çok yanıt vardır aslında. Tüketicilerin son bir yıl içerisinde hem kredi kartı ödemeleri hem de kredi ödeme işlemlerinde bir istikrarsızlık söz konusuysa, bu zaman dilimi içinde geri ödeme işlemlerinde minimum dört ve daha fazla gecikme olduysa yine başvurunuz reddedilmiş olabilir.

Başvuru yapan tüketicinin KKB veri tabanı kapsamında bir kredi referansı olmadıkça iş yerinde minimum 6 aydan çok daha az bir sürede çalışmaktaysa eğer ya da ‘kara liste’ olarak belirtilen uygulama dahilinde kredi sicilinde bir idari ya da yasal takip geçmiş bulunuyorsa kredi başvuruları reddedilir.

Peki, önceki dönemlerde birine kefil olan kişiye kredi neden çıkmaz? Kredi başvurusunda bulunan tüketici, daha önceden başka bir kişinin borcuna kefil olduysa ve borç sahibi geri ödeme yapmamışsa eğer bu sebeplerden ötürü takip altında bulunuyorsa kredi başvuruları reddedilir. Kredi başvurusunda bulunan tüketicinin başvurusu oldukça büyük bir olasılıkla reddedilmektedir. Bu yüzden kredi notuna dikkat edilmesi gerekir.

Benzer yazımız; Kimler Kredi Alamaz ile Kredi Notu Düşük Olana Kredi başlıklı yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git