Kredi Garanti Fonu (KGF) Nedir?

Çeşitlenen ve artan ihtiyaçlar bireylerin nakit ihtiyaçlarını arttırmış ve nakit ihtiyaçları için en ideal çözümü bankalardan çekilen krediler haline getirmiştir. Şahısların bu nakit ihtiyaçlarına yönelik olarak da bankalar uygun kredi olanaklarını arttırmış ve kredi şartlarını daha esnek hale getirmişlerdir.

Bankaların uygun kredi olanakları sunmaları hem müşteri ihtiyaçlarını karşılamayı hem de uygun kredi olanakları ile müşteri sayılarını amaçlamaktadır. Bankalar her türden ihtiyaca yönelik kredi imkânı sunmakta ve belirli dönemlerde uygun kredi kampanyalarını müşterilerine sunmaktadırlar. Son zamanlarda bankalarca müşterilere sunulan kredi seçeneklerinden biride Kredi Garanti Fonudur.

Küçük ve orta ölçekli işletmelere destek vermek amacı ile yatırımlarının ve işletmelerin finansmanlarının da banka kredilerinden yararlanılabilmesi için kefalet sağlama amacı ile sağladığı garanti teminatı ile müşterilerin kredi imkânlarından faydalanması amaçlanmıştır. Kredi Garanti Fonu işletmelerin bankalardan kullandığı kredilere verdiği kefaretle teminat yetersizliği bulunan firmaların yatırım ve işletmelerinin finansmanında banka kredisi kullanmalarını mümkün hale getirmek için kullanılmaktadır.

 Bu kredi seçeneğinde işletme ihtiyaçlarına dönük her türlü kredi için kefaret verilmekte olup kredi türü konusunda bir sınırlama yapılmamaktadır. Bu kredi uzun vadeli bir yatırım kredisi olabileceği gibi borçlu cari hesap şeklinde nakdi bir kredi ya da akreditif ve teminat mektubu gibi gayrimenkul nakdi bir kredi de olabilir. Bu kredi türü bankalarca müşterilere sağlanan olanaklarda biridir. Bu krediden yararlanabilecekler;

  • Gerçek ve tüzel KOBİLER
  • Esnaf ve Sanatkârlar
  • Tarımsal işletmeler ve çiftçiler
  • Kadın ve genç girişimciler
  • Teminat yaratma sıkıntısı çeken yatırımcı ve işletmeciler şeklinde sıralanabilir.

 

Bu krediden faydalanmak isteyen bireylerin bankalara kredi başvurusunda bulunarak kredi fonu kefaretinden faydalanmak istediklerini bankalara iletmeleri ve dosyalarının Kredi Garanti Fonuna gönderilmesine muvafakat etmeleri gereklidir. Garanti fonuna iletilen talepler yaklaşık iki hafta içerisinde sonuçlanmaktadır. İşletmelere kolaylık sağlamak amacı ile kurulan Kredi Garanti Fonu bu amacına ulaşmış ve bu vasıta ile kredi kullanımları daha da yaygınlaşmıştır.

Kişilere sağlanan bu imkânlar hem kredi kullanım oranlarını hem de bankaların müşteri sayılarını arttırmıştır. Konuya ilişkin bir diğer yazımız olan Halk Bankası KOBİ Kredileri başlıklı yazımız ilginizi çekebilir.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git