Kredi Kart Limiti Ne Kadar Olmalıdır?

Nakit paradan çok kullanılmaya başlanan, cebimizde para yoksa dahi alışveriş yapma ve nakit para çekme ihtiyacımız karşılayan kredi kartlarının ülkemizde 6 kullanım sayısı 60 milyonu geçmiştir. Her bireyin cüzdanında en az bir tane olan kredi kartlarının toplam limiti ne kadar olmalıdır?

Bankacılık yasasına göre kredi kart sahibi olabilmek için 18 yaş sınırı getirilmiştir. Kredi kart sahiplerine yasa gereği, ilk yıl maaşının 2, ikinci yıl ise maaşının en fazla 4 katına kadar kredi kart limit sınırlaması getirilmiştir. Daha sonra ki yıllarda limit artırımı banka ile kredi kart kullanıcısı arasında ki anlaşmaya bağlıdır. Kredi kart sahibinin talebi doğrultusunda kredi kart limiti artırılabilir.

Kredi kart sahiplerinin onayı olmadan kart limit artışına gidilmez. Bilinçli kredi kart sahipleri, kredi kart limitlerini kendisi belirler. Aylık kredi kart harcama ortalamasının biraz daha fazlasını kredi kart limiti olarak belirler. Maaşının kat kat fazlası kredi kart limiti belirlemek yanlış bir davranış olacaktır. Kredi kart limitinin az olması her zaman faydalıdır. Özellikle yeni çıkan ürünleri satın alma meraklıları, taksitli alışveriş meraklısı olan, alışverişlerde kendini frenleyemeyen kişilerin kredi kart limitleri en az seviyede belirlemelidir.

Bankaların kredi kart limitlerini artırması açıkçası işlerine gelir. Kredi kart limitleri bazıları için prestij kabul edilmektedir. Kredi kartında fazla limitin olmasını, bankaların kendisine özel muamele ettiği, prestijli kişi sınıfına koyduğu yanlışını savunur.

Oysaki kredi kartında ki limitlere güvenip çalgınca alışveriş yaparlar, yaptıkları harcamaların gelir düzeyini açması ileriki zamanlarda kredi kart borçlarını ödeyemez hatta asgari ödemesini bile yapmaz hale gelir. Ödenmeyen kredi kartlarının faizi ile beraber kişileri içinden çıkılmayacak maddi zorluklarla karşılaşacaktır.

Bilinçli kredi kart kullanıcısı, gelirine göre harcama yapar. Limitlerini belirleyen ve kredi kart borcunu zamanında ödeyendir. Unutmayalım ki kredi kartları düzenli kullanıldığında insanın yakın dostudur.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git