Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı ve Sonuçları

Kredi notunu etkileyen faktörler açısından araştırma yaptığınızda, sadece borçlarınızı zamanında ödediğinizde bile notunuzun yükseleceğine dair açıklamalara sık sık rastlayabilirsiniz. Fakat, burada genel bir anlama bakmak yerine detaylı araştırma yapmanız daha doğru olacaktır. Çünkü, borç ödeme işlemlerinde size sunulan bazı farklı miktarlar bulunmaktadır. Bunun en temel örneğini verebileceğimiz kredi kartlarında, asgari tutar ve dönem borcu şeklinde olmak üzere iki farklı miktar belirlemesi yapılacaktır.

Eğer siz düzenli olarak ödemenizi yapıyor ama bu ödemeleri de kredi kartınız için belirlenen asgari ödeme tutarına göre yapıyorsanız, ne yazık ki çok doğru bir adım atmadığınızı bilmelisiniz. Çünkü, asgari tutar bankaya yapmanız istenen en düşük ödeme miktarını ifade etmektedir. Hesaplanırken de dönem borcu dikkate alınarak %40 ya da %30 oranında bir işlem yapılacaktır.

Eğer kredi kartınız ile kullanım yaparken bir yandan da kredi puanınızı arttırmak istiyorsanız, tek yapmanız gereken zamanında değil eksiksiz ödeme de yapmaktır. Bunun için de ödemelerinizde dönem borcu üzerinden işlem yapmalısınız. Dönem borcu her zaman için yüksek değerde yayınlandığından dolayı kişiler bu tutarları ödemekte zorlanmaktadır. Bu duruma karşı da alınabilecek önlemler oldukça basittir.

Kredi Kartı Dönem Borcu Nasıl Hesaplanır ?

Banka puanınız açısından yaptığımız araştırmalar sonucunda da asgari ödeme miktarlarının size çok büyük bir fayda sağlamadığını görmekteyiz. Bundan dolayı dönem borcu ödemesi yapmayı ihmal etmemelisiniz. Dönem borcunun miktarı fazla geldiğinden dolayı ödeme yapamıyorsanız, dönem borcunuzda yazılı olan tutarı kontrol almak için bazı yöntemler deneyebilirsiniz. Dönem borcu hesaplanırken dikkate alınan durumları aşağıdaki gibi sıralamamız mümkündür.

  • Dönem borcunda, bir aylık sürede yaptığınız harcamalar karşınıza çıkacaktır.
  • 30 günlük süre göz önünde bulundurularak yapılan hesaplamalarda, taksitli alışverişlerinizdeki miktarın tamamı dönem borcunuza yansımayacaktır. Dönem borcunda, yalnızca o aya denk gelen taksit ve onun miktarı yayınlanacaktır.
  • Dönem borcu içerisinde, bankanın sizden tahsil edeceği hesap işletim ücreti ya da kart aidatı gibi kesintiler de bulumaktadır.

Üç madde ile dönem borcunun nasıl hesaplandığını ve dönem borcu içerisinde hangi harcamaların yer aldığını yukarıdaki gibi açıkladık.

Kredi Kartıyla Kredi Notu Yükseltme Yöntemi

Sizde kredi notları konusunda hassas iseniz  bu konuda daha etkili bir işlem yapmak istiyorsanız, kredi kartınız size yetecek hatta artacaktır. Fakat, kredi kartınızı nasıl kullanmanız gerektiğini doğru tespit etmelisiniz. İlk olarak, yazımızın başından beri belirttiğimiz gibi kredi kartı borçlarınızı dönem borcunu dikkate alarak, eksiksiz ve zamanında yatırmanız gerekecektir. Bunun dışında nakit harcama alışkanlıklarınızı düşürerek, kredi kartınıza daha fazla yönelebilirsiniz. Fatura ödemeleriniz için kredi kartınızdan otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Sadece bu yöntemler uygulandıktan sonra ödemede bir problem ortaya çıkmazsa, sadece 2 aylık sürede banka notunuzun hızlı bir şekilde arttığını görebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir