Kredi Kartı Asgari Tutarını Ödemek Notumu Etkilermi ?

Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan ve Türkiye’de ki sayısı 2015 verilerine 57 milyonu aşan kredi kartlarının, borcunun tamamı yerine asgari ödemesi yapılamasının kredi notunu nasıl etkileyeceği hakkında sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Cüzdanlarımızda en az bir tane bulunan kredi kartlarının, düzenli ve zamanında ödeme yapıldığı zaman çok büyük bir yardımcı olduğu aşikârdır. Ancak kredi kartlarının düzensiz harcanması, alınan maaşın veya gelirlerin kat kat üstü kredi kart harcamaları yapılması ve belli süre sonra kartın tüm borçları ödenemeyecek duruma gelmektedir. Kredi kart borcunun tamamı ödenemeyecek duruma gelince devreye B planı girecek ve kartın asgari ödeme tutarı dediğimiz, 15.000 TL’ye kadar limiti olan kredi kartlarının toplam borcunun %30 oranı ödenmeye başlar.

Kredi notunu belirleyen Findeks sistemi incelendiğinde, Findeks kredi notunu düşüren etkenler arasında %30’lik gibi oldukça etkili bir yere sahip olan kredi kart borcunun asgari ödemesinin yapılması kredi notunun düşmesine neden olmaktadır. Öyle ki bu etken sadece bir kere kredi kart borcunun asgari ödemesi için geçerli olmayıp, tekrarlanan sayı kadar kredi notunu olumsuz etkilemektedir.

Kredi kart ödemelerini sürekli asgari ödeme yapmayı alışkanlık hale getiren kişilerin kredi kartları, bankalar tarafından belli bir süre sonra kredi kart kullanım limitinin kısıtlanmasına hatta kredi kartının bankalar tarafından iptaline kadar gitmektedir. Kredi kart borcunun asgari ödemesinin yapılması kredi notunu düşüreceği için müşterinin kredi kart dışında ki bankacılık hizmetlerinden faydalanmasını da engelleyecektir.

Bu yüzden ki kredi kart borcunun tamamını ödeyemeyen ve sürekli asgari ödeme yapan kişilerin, kredi notunun daha da düşmemesi ve içinden çıkılmayacak hale gelmemesi, yüksek faizler ödememesi için tavsiyemiz kredi kartı borcunun yapılandırmak için kredi kullanmalarıdır. Yine kredi kart kullanımında kendini frenleyemeyen kişiler için tavsiyemiz ise yapılabilecek en düşük kredi kart limitini belirlemeleridir.

Kredi kart borcunun sürekli asgari ödemesi yapılması, kalan borç ve kalan borca işlenecek faizlerde belli bir süre sonra asgari ödemeyi yapamayacak duruma getirecek ve kredi kart sahibi hakkında yasal işlemler yapılmasına neden olacaktır. Böyle bir durum hem kişinin icralık olmasına hem de ileri ki yıllarda banka hizmet ve ürünlerinden uzun süre yararlanmamasına neden olacaktır.

Ahmet Kaya , 7 yıldır e ticaret işi ile meşgul aynı zamanda yatırım araçları konusunda araştırmacı biri son dönemlerde kredi konusunda tecrübeli ve kredi kartları banka kartları ile alakalı konularda hem yeni şeyler öğrenmeyi ayrıca paylaşmayı seviyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir