Kredi Verenler > Banka Sorunları > Kredi Kartı Borcu İcradan Kapatılır mı?

Kredi Kartı Borcu İcradan Kapatılır mı?


Günlük alışverişlerde büyük kolaylık sağlayan kredi kartları, dikkatsiz kullanıldığında hayatı bir hayli zora sokabilmektedir. Kredi kartı limitinin yüksek olması veya mağazalar tarafından kredi kartına taksit sayısının artırılması, alışveriş merakı bulunan bireylerin parasal anlamda zora düşmesine neden olur. Biriken kredi kartı borçları için, banka 2,02 oranında faiz uygular gecikmede ise 2,52 ile devam eder. Asgari tutarı ödenen kart icraya ve yasal takibe düşmez. ancak asgari tutarın altında veya 3 dönem hiç ödenmez ise icraya kadar yolu var.

Kredi kartlarının biriken borçları için, yeniden yapılandırma istemek mümkündür. Biriken borçlar için bankaya başvuru yapmak ve banka memurunun yönlendirmesi ile yeni bir kredi çekerek, kredi kartlarının borçlarını tek seferde kapatmak gerekir. Yeni çekilen kredinin vadesi ve taksitleri, hesap sahibinin ödeme gücüne göre planlanır. Böylece ödenmeyen kart borçlarına, yüksek faiz uygulanmamış olur. Bu süreç ise kart borçlarının ödenmedi tarihten başlar ve 110 güne kadar yani 3 dönem bankadan tekrar yapılandırma olanağını bulabilirsiniz.

Ödenmeyen kredi kartı borcu için başlayan icrayı durdurmak için, banka tarafından adrese gönderilen ihtarname ele geçer geçmez, bankaya başvuru yapıp, yeniden yapılandırma talep etmek gerekir. Fakat bu süreçte geçerse dosya avukata devredilir ardından avukat icra müdürlüğünde dosya açar ve işlemler artık oradan devam eder. Artık Bankanızı arasanız dahi size avukata yönlendirecektir

Bu süreçte maaşa gelen icra genelde durdurmak mümkün değil her türlü avukat icra koyacaktır maaşınıza taşınır veya taşınmazlara da hak mahrumiyeti konur. Burada avukat ile görüşüp ödeme planı yeniden taksitlendirme yapabilirsiniz ama dediğimiz gibi maaşınıza avukat ilk sırayı koymak için illa ki maaşınıza yani işyerinize icra kararını yollar ve 1/4 oranında kesilmesi talep eder. Borç tamamen kapatılmadığı sürecede kolay kolay hiç bir avukat maaştaki icrayı kaldırmaz. Ama eve icra gelmez, ev araba arsa var ise onlar satışa çıkarılmaz sadece borç bitene kadar sizde satamaz devredemezsiniz.

Kart borcu icradan kapatılabilir mi? Derseniz evet tüm borcu masrafları ile birlikte öderseniz kapanır. ancak bizim önerimiz icraya gidip mevcut bakiyeyi kapatmak yerine alacaklı vekili yani avukatlala görüşerek birde hepsi peşin ödeme ile kapatılacak sa en azından pazarlık yapabilir, icrada görünen yekünden daha aşağı bir tutarla da kapama imkanı olduğunu hatırlatırız.

Ülkemizde biriken kredi kartı borcu nedeni ile yuvası dağılan, iflas eden çok sayıda insan mevcuttur. Kredi kartını düzenli kullanmak için;

  • Kredi kartı limitini düşük tutmak, alışveriş miktarını kısar.
  • Kredi kartı aylık borçlarını düzenli yatırmak gerekir. Ödemelerin asgari seviyede yatırılması, borcun sabit kalmasını sağlar. Bu sebeple aylık ödemenin tamamı ile yatırılması gerekir.
  • Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde, dikkatli davranmak önemlidir. Taksit sayısı fazla olan ürünlerde, vade farkı konulabilir.
  • Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde, taksitler düşük olduğu için harcanan paraya dikkat edilmez. Yani küçük taksitler birikerek, ay sonunda borcunuzu kabarmasına neden olur.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git