Kredi Kartı Faiz Oranları

Hayatımızın birçok alanında bulunan kredi kartı neredeyse tüm harcamalarımızda kullandığımız ister büyük tutarlar, ister küçük tutarlar olsun kullanmaktayız. Sonuç olarak yüksek kredi kartı borçları, aylık hesap özetinin beklediğimizden çok gelmesi gibi sonuçlarda çıkmaktadır.

Tüketici olarak halen alışamadığımız ve kullanmayı bir türlü öğrenemediğimiz tek şey muhtemelen kredi kartıdır herkesin ortak problemi aşırı kullanılan ve ödenemeyen yada eksik yatırılmak zorunda kaldığımız bir tüketim aracıdır.

Peki, Kredi kartımı eksik yatırırsan ne kadar faiz öderim? Kredi kartı asgari ödemesini yatırsam faiz işler mi? Kredi kartı faizleri ne kadar? gibi benzer sorulara cevap vermeye çalışalım.

Kredi faiz oranları Merkez Bankası tarafından belirlenen taban ve tavan oranları arasından banka tarafından belirlenir. Kredi faiz oranı 2,02 taban faiz oranı olarak belirlenmiş olup Bankalar 2,02 faiz oranını Taksitli Nakit Avans ve Nakit Avans kullanılması halinde uygulamaktadırlar yani taban orandır bu aynı zamanda hatta bazı bankalar 1,99 gibi oranlarda kredi kartından taksitli nakit avans verenlerde vardır örnek olarak World Kart Taksitli Nakit Avans bu şekildir.

Ancak, gecikmeye düşen veya hesap özeti borcunun tamamının ödenmemesi, asgari ödeme tutarının ödenmesi gibi durumlarda Bankalar en üst limit olan 2,52 faiz oranını uygularlar. Kısaca kredi kartı borcunuzu ödemeyi aksatıyorsanız en yüksek faiz oranına maruz kalırsınız.

Kredi Kartı borcunuzun tamamını ödemediğiniz sürece bu faiz oranına maruz kalırsınız, Kredi Kartı Asgari ödeme tutarınız ödemek sizi faiz ödemekten kurtarmaz yani o ay oluşan Hesap Özetinde bulunan borcun tamamını ödemediğiniz sürece veya kısmen ödediyseniz kalan tutara 2,52 oranında gecikme faizi uygulanır.

Kredi kartı borcunuz yükselmiş ise ve tamamını ödeme sorunu yaşıyorsanız, kredi kullanmak veya Kredi kartınızdan taksitli nakit avans kullanmak suretiyle o ay oluşan ekstrenin tamamını ödeyin en azından daha az faiz ödemiş olursunuz. Ancak kredi kartı limitinizi aşağı çekmeniz sizin yararınıza olacaktır. Kredi kullanmak suretiyle kapatılan kredi kartları 2-3 ay gibi bir süre sonucunda yine eski haline dönmekte ve yine ödeme güçlüğü çekilmektedir.

Kredi kartı geciken ödemesine örnek bir faiz hesaplama yaparsak örneğin 1500 TL kredi kartı borcunuz var ve 500 TL ödediniz kalan 1000 TL için 2,52 oranında faiz işler ve bir daha hesap ekstresine faizi ile birlikte toplam BSMV gibi vergiler dahil olmak üzere 1025 TL

Benzer yazılarımız olan Ödenmeyen Kredi kartı Borcu? ve Kredi İcra Takibi Ne Zaman Başlar ile birlikte Acil Para Lazım Nerden Nasıl Bulurum? veya Ödenmeyen Kredi Kartı Borç Yapılandırma gibi yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Etiketler:


Kredi Kartı Faiz Oranları Konusuna 1 Yorum Yapıldı
Sayfa başına git