Kredi Kartı Güvenliği ve Önlemler

Durmaksızın devam eden tüketim çılgınlığı ve yaşanan yeni teknolojik gelişmeler sonucunda ihtiyaç duyulan gereksinimlerin artış göstermesi sonucunda bankacılık ürünlerinden biri olan kredi kartları hayatımızdaki yerlerini kalıcı kıldı.  Kullanım sırasında ipin ucu kaçırılmadığı müddetçe, işlevselliğinden şüphe duymak neredeyse imkânsız.

Fakat oldukça yüksek seviye önem teşkil etmekte olan bir durum söz konusu ki; oda kullanmakta olduğumuz kredi kartlarının güvenliği.  Gerekli ve yeterli düzeyde önemler alınmadığında karşılaşılan sonuç yıpratıcı bir süreci beraberinde getirebilir. Bu sebeple kredi kartlarının kullanımı sırasında meydana gelebilecek güvenlik açıkları hakkında bilgi sahibi olmalı ve gerçekleştirdiğiniz ödemelerde bu noktalara hassasiyet tanımalısınız.

Kredi Kartı Güvenliğini Sağlayabilmek İçin Neler Yapılabilir?

İlk önlemi kredi kartınızı teslim alır almaz gerçekleştirebilirsiniz. Kartınızın arka kısmında bulunan beyaz şeride hemen imzanızı atın.

İkincil ve şüphesiz ki en önemli nokta ise şifre mevzusu. Şifrenizi; kendinizin, eşinizin ya da herhangi bir aile bireyinizin doğum tarihi yapmayın. Ayrıca evlilik tarihiniz ya da tuttuğunuz takımın kuruluş senesi gibi hakkınızda kolayca elde edilebilecek olan bilgileri kesinlikle şifreniz olarak belirlemeyin.  Ayrıca oluşturmuş olduğunuz şifreyi hiç kimse ile paylaşmayın. Banka çalışanları da bu duruma dâhildir. Üstelik kredi kartınızla ATM işlemleri sırasında herhangi bir problem yaşadığınızda çevredeki insanlardan yardım talep etmeyin. Bu konuda banka personellerine başvurun. Fakat şifrenizi onlarla da paylaşmayın.

Şifrenizi ezberleyin. Kesinlikle ve kesinlikle herhangi bir yere yazıp yanınızda taşımayın.

Market, akaryakıt, restoran ya da mağazalarda gerçekleştirmiş olduğunuz alışverişlerde ödeme sırasında kartınızın sadece pos cihazına okutulduğundan emin olun.  Bu sebeple hiçbir garson ya da çalışana kartınızı teslim etmeyin. Aksi takdirde; sadece birkaç saniyelik bir işlem ile kartınız Encoder adındaki cihazlardan geçirilerek kopyalanabilir.

İnternet üzerinden online olarak gerçekleştirmekte olduğunuz alışverişlerde dikkatli davranın. Gerçekleştirilen düzenlemeler sonucunda internet üzerinden sağlanan alışveriş işlemleri sırasında ödeme aşmasında kart şifresi talep edilmemektedir. 3D adı verilmekte olan güvenli ödeme sistemi ile kartınızın üzerinde yer alan bilgiler ile bankada kayıtlı olan telefon numaranız arasında eşleme yapılmakta ve bu numaraya gönderilmiş olan şifreyi sisteme girerek ödeme gerçekleştirilmektedir.

Yine de güvenlik sözleşmesi hakkında yeterli ölçüde bilgi sahibi olmadan, güvenliğinden emin olmadığınız e-ticaret sitelerinden alışveriş yapmamayı tercih edin.

Etiketler:


Kredi Kartı Güvenliği ve Önlemler Konusuna 2 Yorum Yapıldı
Sayfa başına git