Kredi Kartı Kullanımı ve Riskleri Nedir?

Son dönemlerde kredi kartı kullanan kişi sayısı gittikçe artış göstermektedir. Bunun farkında olan bankalar insanların karta olan ilgisini çekmek amacıyla kredi kartı satış politikalarına cazip fırsatlar eklemektedir.

Nakit para vermek yerine taksit seçeneklerini kullanmak insanlara daha uygun gelmektedir. Hatta bazı bankalar şimdi al birkaç ay sonra öde gibi kampanyalar yaparak müşterilerin kart kullanma isteğini artırmayı başarmaktadır. Kredi kartına sahip olmak basit iştir fakat asıl zor olan kısım bu kartları kullandıktan sonra ödeme yapma kısmıdır.

kredi kartı kullanımı (2)

 

İnsanlar alışveriş yaparken bazen bütçelerini aşabilmektedirler. Ertesi ay hesap özeti geldiğinde büyük çaplı bir yıkım yaşamaktadırlar.  Bunun sonucunda da ödenemeyen ekstre sayısı gittikçe artmaktadır. Böyle sorunlar yaşamamak için kredi kartı kullanımında bilinçlenmek gerekmektedir.

Kredi Kartı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kredi kartına sahip olmadan önce alacak kişinin bütçesini gözden geçirmesi gerekmektedir. Çünkü hiç borç gelmeyecekmiş gibi kullanılan kartlar, ödenemeyerek haciz yoluna kadar gitmektedir. Kişi bütçesini uygun bulursa limitine göre kart talep etmelidir. Bütçesinin üzerinde bir limit belirlememelidir.

Kredi kartı ile harcama yapılırken bilinçli davranmak gerekmektedir. Eğer yüklü miktarda bir çekim yapmak zorunda kalınırsa banka müşterilerine taksitlendirme gibi avantajlar da sunmaktadır.

Ancak ne olursa olsun zor durumda kalmadıkça kredi kartı kullanımı tavsiye edilmemektedir. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamaya göre ülkemizde kredi kartı kullanımı her yıl katlanarak artmaktadır. Fakat onlar kart kullanımını en aza indirmek ve hatta kredi kartını hiç almamak gerektiğini iddia etmektedirler.

Kredi kartlarına çalışan kesimin yanında üniversite öğrencileri de yoğun talep göstermektedir. Öğrenci belgesi ve kimlik fotokopisi ile bankalar öğrencilere düşük limitlerde kredi kartı kullanımı sağlamaktadırlar. O kartlara uygulanan faiz oranları da düşük olmaktadır. Yani kart kullanımına dikkat edecekler arasında öğrenciler de yer almaktadır.

Diğer benzer yazımız; Kredi Borcu Yüzünden İcra ve Hapis Olur mu?

Etiketler:


Kredi Kartı Kullanımı ve Riskleri Nedir? Konusuna 1 Yorum Yapıldı
Sayfa başına git