Kredi Kartı Limit Düşürme ve Yükseltme

Nakit kullanımının azaldığı günümüzde yetişmeyen bütçeler kredi kartı kullanımına gitmektedir. Ancak doğru kullanımlar önemli olmakta, aşılan bütçeler bireyleri altından kalkamayacağı borçlar altında bırakmaktadır. Bu nedenle kredi kartı limit yükseltme- düşürme işlemleri tamamen aylık net gelirinizle orantılı olarak ayarlanmalıdır.

Kredi kartınızı ilk alırken limit belirlenmekte ve gelirinize göre üst limit belirlenmektedir. Kullanmaya başladıktan sonra da limit değerleriniz üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz. Bunun için ise öncelikle toplam borcunun kapatılması gereklidir. Telefon bankacılığı ile yapılabilen bu işlemde limit düşürmek için talepte bulunabilirsiniz.

Genel olarak limitiniz ilk aldığınız dönemden sonra sürekli artıyor ise otomatik limit artırma tanımlaması yapılmış demektir. Bu özelliğin devreye girmesi için kullanıcının kredi kartını düzenli kullanması ve düzenli ödeme yapması gereklidir. Bu durumlarda bankanız size sormadan da anında limitinizi kademe kademe yükseltebilir. Bu durum harcamalarınızda olumsuz etkiler oluşturuyorsa yine telefon bankacılığını kullanarak otomatik limit artırma işlemlerini iptal edebilirsiniz.

Bu talebiniz sonrasında limit artırımı yapılmaz ve limitiniz istediğiniz değerde sabit kalır. Telefon bankacılığı dışında internet bankacılığını kullanarak, banka şubelerine başvurarak ya da müşteri temsilcileri ile iletişime geçerek te talebinizi bankanıza doğrudan iletebilirsiniz. Pek çok banka internet bankacılığı üzerinden müşterilerinin limit tanımlamasına izin vermekte ve çok pratik uygulamalarla limitinizi düşürebilmektesiniz. Önemli olan kredi kartı limit yükseltme- düşürme bankanızla irtibat kurmak ve talebinizi iletmek olacaktır.

Bazı durumlarda ise limitin artması gerekecektir. Özellikle taksitli alışveriş imkanı sunan kredi kartları pek çok alanda çok daha kolay ödeme imkanı verdiğinden ihtiyaçlarınızı taksitlendirerek çok kolay bir şekilde alabilirsiniz. Bunun için telefon bankacılığını kullanarak, sms, internet bankacılığı ve doğrudan şubelere ulaşarak ta limit artırma taleplerinde bulunabilirsiniz.

Yapılan kredi kartı limit yükseltme- düşürme işlemlerinizde kart sahibin gelir düzeyi, ödeme düzeni ve geçmişi göz önünde bulundurulmaktadır. Öncelikle başvuru yapılmalı ve bankanın bu başvuruya olumlu yanıt vermesi gereklidir. Banka bu başvurularda gerek görürse son gelir durumunu gösteren belgeler talep edebilmektedir. Limitinizi artırmak için son gelir düzeyinizi gösteren belgeler ve dilekçenizle beraber banka şubelerine başvurabilirsiniz.

Benzer yazımız olan TEB Bonus Kredi Kartı Başvurusu ve Ek Kart Nedir Nasıl Çıkartılır? başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git