Kredi Kartı Limitim En Fazla Ne Kadar Olur?

Kredi kartları sonradan ödemeli kartlar olduğu için birçok kişi tarafından kullanılır ve kredi kartından harcayabileceğiniz maksimum bakiye kredi kartı limiti olarak adlandırılır. Eğer kredi kartınızdan daha fazla alışveriş yapmak istiyorsanız kart limitinizin de bu isteğiniz doğrultusunda yüksek olması gerekmektedir. Devletin yasa kararıyla uygulamaya soktuğu yeni sistemde bir kişinin kredi kartlarının toplam limiti, o kişinin sahip olduğu gelirin maksimum dört katı olabilir.

Yani bir aylık kredi kartı limitiniz hiçbir zaman maaşınızın dört katından daha fazla olmayacaktır. Bu gibi bir durum ancak önceden almış olduğunuz kredi kartlarını da sayarsanız oluşabilir. Bunun dışındaki herhangi bir durumda kart bakiyenizin artması beklenemez.

Kredi Kartı Limiti Arttırma

Kartınızın bakiyesi yetersiz geliyorsa ve daha yüksek bir limitte bir kredi kartına sahip olmak istiyorsanız bankalara bu konu hakkında başvuru yapabilirsiniz. Kredi kartınızın limitini arttırmak için internet şubeden, iletişim merkezinden ve şubelerden başvuru yapabilirsiniz. Eğer borçlarınızı düzenli ödüyorsanız, limitiniz de maaşınızın dört katını geçmediyse gerekli düzenlemeler yapılır.

Bankaların çoğu limit yükseltme başvurusu için belli bir dönem müşteri olmanız şartını koşarlar. Yani belli bir süre boyunca kredi kartını kullandıktan sonra limit artırım işlemi yaptırabilirsiniz. Ne kadar süre beklemeniz gerektiği ise bankalara göre değişiklik gösterecektir.

Kredi Kartı Limiti Düşürme

Kredi kartınıza otomatik limit arttırma talimatı verdiyseniz düzenli olarak kendi limitini arttıracaktır. Bu gibi bir durumda kartınızın limiti istemediğiniz kadar artmış olabilir. Eğer kart limitinizin fazla olması sizlere rahatsızlık veriyorsa limitinizi düşürmek isteyebilirsiniz. Bunun için kredi kartınızın bağlı olduğu bankanın herhangi bir şubesine giderek işlem yapabilirsiniz.

Dilekçe yazmanız durumunda başvurunuz incelenir ve kısa bir sürede isteğiniz yerine getirilir. Böylece kartınızın limiti de isteğiniz doğrultusunda azaltılmış olacaktır. Dilerseniz kredi kartınızı kapattırıp tekrar bir kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz. Bu gibi bir durumda da kredi kartı limitinizi eskisinden daha düşük olacaktır. Kredi kartı içn yapacağınız sözleşmeye maksimum limit maddesi eklerseniz hiçbir zaman istemediğiniz kadar limite sahip olan bir kredi kartınız olmayacaktır.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git