Kredi Kartı Nasıl iptal Edilir?

Alışverişlerin vazgeçilmez ürünü olan, sağladığı taksitlendirme, peşin fiyatına vade, cip para gibi cazip tekliflerle vazgeçemediğimiz kredi kartları, bilinçsiz kullanıldığında ekstreye yansıyan kabarık borç canımızı sıkar. Bu durumda kredi kartını iptal etmek isteriz. İşte bu yazımızda da kredi kartının iptal etmek isteyenler için kredi kartı nasıl iptal edilir? Sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Kredi kartının iptal etmek isteyen kart sahiplerine, bankalar arayarak iptal etmesini engellemek için birçok alternatif sunarlar. Kartın iptal edilmemesi şartıyla birikmiş para, cip para teklifleri sunar. Yine yılda şu kadar harcama yapın size şu imham verilir veya şu kadar cip para verilir gibi tekliflerle göz boyamaya çalışırlar. Yine, paranızın olmadığı zaman kimseye muhtaç olmadan alışveriş yapacağınızı, para çekebileceği gibi klasik cümlelerle müşteriyi ikna etmeye çalışırlar.

Yine bilmeniz gereken önemli bir noktada kartınız da ne kadar borç olursa olsun kartınızı iptal edebilirsiniz. Yani borcu kapatmadan kredi kartını iptal edemezsiniz diye bir kural yoktur. Gelen ekstre borcunuzu ödemek ile kredi kartını iptal edebilirsiniz. Kredi kartı nasıl iptal edilir? Sorusuna ilk yol olarak telefon müşteri temsilciliklerini gösterebiliriz.  Yukarıda da belirttiğimiz gibi, müşteri temsilcisi kredi kartının iptalini engellemek için çok çaba sarf edecek veya kartınızın iptal etmemeniz halinde cip para tekliflerinde bulunacaklardır. Çünkü müşteri temsilcisi çalışanları bu konuda bankalarca eğitim almış kişilerdir.

Diğer bir yöntem ise banka şubeleridir. Bankalara yazacağınız dilekçe ile kredi kartınızı iptal edebilirsiniz. Ama banka çalışanları da işi yokuşa sürmek isteyebilir ve dilekçenizi kabul etmeyebilir.  Sizde bankanın genel merkezine faks çekerek dilekçenizi gönderebilirsiniz. Bankaların, hiçbir şekilde kredi kartınız iptal etmeme gibi bir yetkisi yoktur. Okuyucularımıza bir tüyo da biz verelim. Banka telefon müşteri hizmetlerini ve banka şube çalışanlarını kredi kartınızın iptali yönünde ikna edemediniz.

Telefon bankacılığını arayıp kartınızın kaybolduğunu iletin. Temsilci vakit kaybetmeden kartınız iptal edecektir ve yeni kartınızı adresinize kurye yolu ile gönderecektir. İşte burada kuryenin getirdiği kartı almazsanız, kurye kartı bankaya iade edecektir. Belli bir zaman sonra da kartınız iptal olacaktır.

Kredi kartı nasıl iptal edilir? Yazımızın sonunda önemli bir konuyu hatırlatmak isteriz. 10.03.2007 tarihli ve 26458 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik gereği, bankalara kredi kartınızın iptal talebi ellerine geçtiği andan itibaren 7 gün içerisinde kredi kartınızı iptal etmek zorundadır.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git