Kredi Kartı ve Kullanımı

Hayatımızı kolaylaştıran ve almak isteğimiz ihtiyaçlarımız yerine göre peşin yerine göre taksitle aldığımız aslında amacı doğrultusunda kullanılması ve düzenli ödenmesi halinde büyük bir yardımcımız dır kredi kartları.

Şimdi size kredi kartınızı kullanırken dikkat etmeniz gereken bir kaç hususu hatırlatmak isteriz.

 

Kredi kartları ülkemizde öğrencilerden ev hanımlarına, esnaflardan memuruna kadar 100 milyona yakın piyasada aktif olarak kullanılmaktadır. Kredi kartları kullanımına bağlı olarak avantaj ve dezavantaj getiren bir sistemdir. Doğru kullanılan bir kredi kartı hayatınızı kolaylaştıracak ve bazı gerekli şeylerin maliyetlerini düşürecektir.

1* Kredi kartı ile dilerseniz faturalarınızı ( telefon, doğalgaz, su, elektrik, aidat )otomatik ödeyebilir, fatura ödeme kuyruğuna girmeyebilirsiniz. Otomatik ödeme talimatı ile faturalarınız gecikme cezasına girmeyecek bankanız sizin adınıza kredi kartınızdan fatura tutarını ödeyecektir.

2* Kredi kartınızla mağazalarda bulamadığınız ürünler alışveriş sitelerinde daha uygun ve indirimli fiyatlara bulabilir, dilediğiniz ürünü evinizde veya işyerinizde sipariş edebilirsiniz. Birçok ürün mağazalarda daha pahalı iken bazı alışveriş sitelerinde daha uygun fiyat ve kampanyalarda sunulmaktadır.

3* Kredi kartınız ile gara, hava alanına veya tren istasyonuna gitmeden otobüs, tren veya uçak biletini dilediğiniz koltuktan ve dilediğini gün ve saatte satın alabilirsiniz.

4* Kredi kartınızla müzeleri gezebilir, Hızlı geçiş sisteminden geçebilir veya otel rezervasyonlarında provizyon işlemleri yapabilirsiniz.

5* Kredi kartının size sunduğu en önemli avantajlardan birisi de aldığınız ürünün ödemesini 3,6,9 veya 12 taksite böldürerek taksitli alışveriş imkânından yararlanmaktır.

6* Kredi kartınızla nakit paraya sıkıştığınızda nakit avans çekebilirsiniz. Kredi kartı nakit avans limiti 3.000 TL ‘ ye kadar çıkmakta olup % 2 – 3 arasında faiz oranı bulunmaktadır.

7* Kredi kartı ile alışveriş yaparak para puan, mil puan, paropuan, Asya puan gibi para değeri olan puanlar kazanabilirsiniz.

8* Kredi kartlarınızla esnafa ve işletmelere olan borçlarınızı 1 aya kadar öteleme şansını elde edebilirsiniz.

Kredi kartı kullanımları avantajlarının yanı sıra bazı dezavantajlarla sizleri zor durumda bırakabilmektedir. Kredi kartı kullanıcılarının en yakındığı ve engel olmadığı durum aşırı tüketim ve alışveriştir. Olmayan sadece limit dâhilinde olan kredi kartındaki değerlerin ihtiyaç dışında alınan ürünlerle bitmesi ve ay sonu ekstre de gelen borcun zamanında ödenmemesi

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git