Kredi Verenler > Kredi Notu > Kredi Kartı Yapılandırma Kredi Notunu Düşürür mü?

Kredi Kartı Yapılandırma Kredi Notunu Düşürür mü?


Aslında sadece bir ödeme aracı olarak kullanılması için piyasaya sürülen kredi kartları, günümüzde tam tersine harcama amaçlı olarak kullanılmaktadır. Bundan dolayı da, kişiler sürekli olarak kredi kartı limitlerini arttırmakta, zamanla da bu borcu ödeyemeyecek duruma gelmektedirler. Kredi kartı kullanımında, doğru bildiğiniz yanlışlardan dolayı da kredi notunuz sürekli olarak düşüşe geçmektedir.

Bu da bankalar ile olan tüm işlemlerinizi olumsuz yönde etkileyecek, sizleri büyük bir ekonomik buhrana sürükleyecektir. Kredi kartını ödeyemeyecek duruma gelen kişilerin karşısındaki ilk alternatif, kredi kartı yapılandırma işlemidir. Bu işlem, bankalara doğrudan başvurarak gerçekleştireceğiniz, borçlarınızın belirli vadelere bölünerek ödemenizi kolaylaştırma işlemidir. Fakat bu işlemi başlatmadan önce iki kez düşünmeniz gerekmektedir.

Kredi kartınızı yapılandırdığınız zaman, farkında olmadan bankaya bir talimat vermiş oluyorsunuz. O da, kredi kartınız için belirlenen borcu, hatta asgari tutarı bile ödeyemeyecek durumda olduğunuzdur. Bu her ne kadar gerçek olsa da, düzenli bir gelir gider hesaplaması ile sadece asgari tutarları bile ödeyerek borcunuzu kapatabileceğiniz gerçeğini ortadan kaldırmayacaktır.

Yapılandırma işlemlerine son yıllarda çok sık başvurulmasının ardından, kişilerin akıllarında her zaman kredi kartı yapılandırma kredi notunu düşürür mü ya da bankalar ile olan ilişkilerimi olumsuz yönde etkiler mi gibi düşünceleri beraberinde getirmektedir. Bilmelisiniz ki, bankalara borcunuzu ödeyemeyeceğinizden dolayı yapılandırma işlemi için talimat vermeniz, kredi notunuzda ve banka sicilinizde olumsuz yönde etki yapacaktır.

Kredi kartı yapılandırma işleminin kredi notunuzu düşürmesi, sizlerin bankalar ile olan ilişkisinde olumsuz bir etki yapsa da, taksitler halinde sizlere sunulan borçları zamanında öderseniz ya da belirli dönemlerde toplu ödemelerde bulunursanız, bu durum da tam aksine çok olumlu bir şekilde size yansıyacaktır. Çünkü bankalar, ne kadar borcunuz olduğundan çok, bu borçları ne sıklıklar ile kapattığınızla ya da zamanında ödeme yapıp yapamadığınız ile ilgilenmektedir.

Eğer borçlarınızı aksatmadan öder ve yapılandırma sürecinde hiçbir gecikme yaşamazsanız, kredi notunuzda azalan miktarların tekrar yerine geldiğini görebilirsiniz. Tüm bu işlemler ile karşılaşmamak için ise, kredi kartını sadece bir ödeme aracı olarak kullanmalı, geliriniz ile doğru orantılı bir şekilde belirlenen kredi kartlarını tercih etmelisiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git