Kredi Kartımı Ödeyemedim

Günümüzde para olarak kullanılmaya başlanan, kullanım alanı çok geniş olan ve 2015 verilerine göre Türkiye’de sayısı 58 milyona ulaşan, paramız olmadığında bile alış verişlerde kullandığımız, en büyük dostumuz kredi kartları. Bilinçsiz kullanım sonrası biriken kredi kart borçları ve faizler, belli süre sonra ödenmeyecek hale gelir. Bu yazımızda kredi kartımı ödeyemedim, borçtan dolayı bankaların uygulayacağı işlemler nelerdir? Gibi sorulara cevap vereceğiz.

Kredi kart borç gecikmesi; son ödeme tarihi belli olan, ekstrede belirtilen borcun %20 si yani asgari ödeme ücretinin ödenmemesi veya hiç ödeme yapılmaması demektir. O ay ödenmeyen kredi karttan dolayı, bankalar sizleri kibarca arar ve borcunuzu ödemediğinizi ve yasal takip başlamaması için borcunuzu ödemenizi rica eder. Tabi bu yaşanan gecikme faizi de başlamış olur ve gelecek ay ki kredi kart ekstresine yansıyacaktır. Burada uygulanan faizin aylık faiz olduğunu hatırlatmak isteriz.

Ödeme gününden 20 gün geçmesine rağmen kredi kart borcu hala ödenmemişse o zaman da bankanın uygulamış olduğu aylık faiz uygulaması günlük olarak işlemeye başlar. Yapılan ödeme eğer ki asgari ücretin altındaysa o zaman da ödenen miktar ile borç çıkartılır ve kalan bakiyeye gecikme faizi uygulanır. Borcun ödenme süresi 20 gün geçmişse, Kredi kartın nakit kullanımı kapatılır. 30 gün olmuş ve kredi kart borcu hala ödenmemiş. O zaman da geçmiş borçlarla beraber ve gecikme faizleri ikinci ekstreye yansır.

Hala ödenme olmamışsa o zamanda kredi kartının alışverişlerde kullanımı da kapanacaktır. Borcun ödenmeme süresi 60 gün olduğunda, banka borçluyu daha sık aramaya başlayacak ve uyarı mektupları gönderecektir. 60 gün boyunca ödenmeyen borçlardan dolayı, kredi kayıt bürosu sizin durumunuzu rapor eder ve bünyesinde saklamaya başar. Kredi kayıt bürosunun bu raporu, sizin o dönem için kredi çekmenizi veya kredi almanızı zorlaştırır. Geldik 90. Güne ve borcun hala ödenmediği sayarak anlatmaya devam ediyoruz. 90. Gün sonrası bankanın size olan kibar tavrı sertleşmiş, tehditler, şantajlar havada uçuyor.

Uyarı mektupları, sık sık telefonlar ile borcunuzun ödenmesini talep ederler, aksi takdirde icra takibi başlatılacağı bildirilir. 90. Gün sonrası banka dosyayı avukatlarına gönderir. Buna Muacceliyet denir. Bankalar iadeli taahhüt mektubu gönderip, borcun 15 gün içerisinde ödenmesini aksi taktirde icra takibi başlatılacağını belirtir. Yine bu dönemde bankalar size yeni ödeme planı sunar. Buna rağmen hala borç ödenmemişse icra takibi başlar. İcra takibi ile beraber maaş, üzerinde resmi kayıtlı taşınır taşınmaz mallara haciz işlemi uygulanır.

Kredi kartımı ödeyemedim yazımızın sonunda, bankanın borcunu haciz yoluyla da alacağını, kredi notunuzun dibe vuracağını, hiçbir bankadan kredi ve kredi kartını kullanamayacağını, isminin Merkez bakası kara listesinde 5 yıl kalacağını hatırlatmak isteriz. Konuya ilişkin Ödenmeyen Kredi Kartına Hapis Cezası Var mı? başlıklı yazımız ilginizi çekebilir.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git