Kredi Verenler > Banka Sorunları > Kredi Ne Kadar Ödenmezse İcra Gelir?

Kredi Ne Kadar Ödenmezse İcra Gelir?


En iyi para dostumuz para kaynağımız, ne zaman paraya sıkışsak veya ne zaman ”bir şey alalım da yatırım için bir köşeye atsak” dediğimiz zaman kapısını çalacağımız tek dostumuz şüphesiz bankalardır. Yukarıda saymış olduğumuz nedenlerden dolayı bankalara kredi başvuruları yaparız.

Eğer ki kredi notumuz düzgün ise ve gelir düzeyimiz kredi borcunu ödemeye müsaitse sıkıntı yoktur demektedir. Banka, istenilen kredi tipine göre tüketici kredisi, araç kredisi, konut kredisini onaylar ve amacımıza ulaşmış oluruz.

Artık amacımıza ulaştık, kredimizi aldık ve ödemeye başladık. Hayat sürprizlerle doludur. Düşmez kalkmaz bir Allah. İşten çıkarılma, sağlık nedenlerinden dolayı çalışamama, ortaya çıkacak ve maddi yönden sıkıntıya sokacak problemler, maaşına göre harcama yapamama, kredi kart borçları gibi birçok nedenlerden dolayı kredi borcumuzu ödeyemez duruma düşebiliriz.

Bankalara başvursak ve ”Şu sebepten dolayı kredi borcumu aksatacağım, beni idare edin” şansınızda olmayacağı için bankalar, kullanılan kredinin ödenmeyen ay içerisinde ki taksitten dolayı sizleri aramaya başlar. Sayın müşterimiz… Diye başlayan klasik cümlelerle ödenmeyen kredi taksitinin ödenmesini talep eder. Olmadı sık sık cep telefonunuza mesajlar atarak sizi uyarmaya başlar.

Bu süreç 60.güne kadar devam eder. 61.gün ise bankalar aramaları sıklaştırır ve ödenmeyen 2 taksitin ivedi şekilde ödenmesini isterler. Olmadı noterden bir uyarı yazısı gönderiler. Bu süreçte 90. güne kadar devam eder. 91. gün dananın kuyruğunun koptuğu vakittir. Banka, bu zaman sürecinden önce, kredi kullanan müşterisinden sadece ödenmeyen 2 taksiti isterken, 91.günü kullanılan kredinin tamamının ödenmesini ister. Ve tahsilâtın yapılması için de kredi dosyanız bankanın avukatlarına gönderilir.

İcra dairelerine ulaşan dosyalarınız, icra dairelerinin gönderdiği ve 7 gün içerisinde borcun ödenmesine dair ihtarname ile devam eder. Borç, hak tanınan 7 gün içerisinde ödenmediği zaman icra takibi başlar. Peki, icra nasıl olacak. Hemen onu da izah edelim. Tüketici kredisi ise ve borçlunun üzerinde kayıtlı gayrimenkul, maaş varsa ilk önce o gelirlere haciz uygulanır.

Yoksa o zamanda kefil olup olmadığına bakılır. Araç ve konut kredileri ise icra yoluyla alınacak en kolay kredilerdir. Çünkü kredi kullanımda satın alınan araç veya konut, banka üzerine ipotek edildiğinden banka o ipoteğe dayanarak icra yoluyla evi veya aracı satarak borcunu yasal faiz, avukatlık ücreti, icra masraflarını da katarak alacaktır.

Olur ya icra satışında sonra banka alacağını aldı ve hala ortada bir miktar para kalmışsa onu da müşterine cep harçlığı olarak verecektir. Esen kalın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git