Kredi Neden Çıkmaz

Gündelik hayatta bir çok talep ve ihtiyaçlarımız bulunmaktadır,  buna paralel olarak ta nakit ihtiyacı oluşmakta ve oluşan bu nakit para ihtiyaçlarımızı Bankalardan kullandığımız veya kullanmayı düşündüğümüz krediler ile çözmeye çalışmaktayız.

Ancak, önümüze çıkan en büyük problem bankaların bize kredi vermemesi yani kredi başvurumuzun reddedilmesi olayı ile karşılaşmaktayız, bu durum ise borçların ödenmesi veya ötelenmesi durumunu oldukça güçleştirmektedir.

Kredi Başvurusu Neden Reddedilir?

Öncelikle kredi başvurularının geri çevrilme sebeplerini incelemek gerekirse, ilk defa krediye başvuranlar, daha önce hiçbir şekilde bankalardan kredi veya kredi kartı olmamış ve herhangi bir sigortalı çalışması olmayan, geliri olmayan gibi durumda olan kişilerin kredi kullanması oldukça zordur.

 Bu durumda olanlara tavsiyemiz vadesiz bir banka hesabı açmaları ve birkaç tane otomatik ödeme talimatı (tcep telefon su vb.) vermeleri ve bu şekilde bankacılık sisteminde tanımlanmalı gerekir. Yada İpotekli Kredi Kullanma seçeneğini de değerlendirebilirler.

Bir diğer kısım ise Kredi Notu Düşük Olanlar, Kredi Borcu Yasal Takibe Düşenler, Kredi Riski Yüksek Olanlar yani halk dilinde Kırmızı Kalem Yiyenler olarak ta belirtilen kesim var. Bunlar için söylemek gerekirse en önemli husus Eğer Krediniz veya Kredi Kartı borcu yasal takibe düşmüş ise kredi kullanmanız oldukça zordur, hatta imkansız demekte yeridir.

İnternette, sosyal medyada kredi çıkartılır gibi reklamları görmüşsündür, onlar dahi sizin kredinizi çıkartamazlar eğer krediniz takibe düşmüş ise, ancak takibe düşen kredi boçları tasfiye edişmişse yani 2 yıl önce takibe düştünüz ancak borçlarınızı kapattınız ise kredi çıkartılması mümkündür kesin olmamakla birlikte.

Yine bu durumda olan kişilere tavsiyemiz ipotekli kredi kullanma seçeneği bulunmaktadır,

Kredi Notum iyi Ama Kredi Çıkmıyor?

Bir diğer kesim olan, kredi borçlarınız düzenli ödedikleri halde, hatta kredi notu yüksek olmasına rağmen kredi alamayanların durumlarına bakacak olursak. Muhtemelen Kredi limitinizin dolmasından kaynaklanan bir durum söz konusudur.

Örneğin 4 tane kredi kartınız var ve bunların limitleri 10 Biner TL olsun eder 40 Bin TL açık kredi olarak Kredi Notunuza eklenir, Buna ek olarak ta birkaç Bireysel Krediniz, Konut veya Otomobil Kredi borcunuz var ise gelirinize paralel olarak hesaplanır ve kredi çekmeniz engellenir. Yani Kredi Borç Yükünüz (stokunuz) oldukça fazla olmasından dolayı kredi verilmez veya örneklersek ödeyeceğiniz taksit toplamı gelirinizin (maşınızın) %75 ini geçemez.

Son olarak, Sürekli kredi başvurusu yapmak, kredi notunuza olumsuz etki yapar.

Etiketler:


Kredi Neden Çıkmaz Konusuna 1 Yorum Yapıldı
Sayfa başına git