Kredi Verenler > Krediler > Kredi Notu Düşük Olana Kredi

Kredi Notu Düşük Olana Kredi


Günümüz şartlarında birçoğumuz bireysel nakit ihtiyaçlarımızı bankalar ile yani kredi ile çözmekteyiz. Her türlü ihtiyaç hasıl olduğunda, örneğin biriken kredi kartı borçlarını kapatma gibi her türlü ihtiyacımızı kredi kullanmak suretiyle çözmeye çalışmaktayız.

Kredi notum düştü, kredi sicilim çizildi, Findeks rengim kırmızı, Findeks rengim sarı oldu ne yapmalım kredi çıkar mı? Kredim çıkar mı? Bunlar merak edilen konuların başında gelir.

Öncelikle kredi notu nedir ona bakalım, bankalar bize kredi verirken dayandıkları ve en önemli kıstas olan kredi notu geçmiş kredi ve kredi kartı ödeme performansınız ile paralel belirlenen bir sayısal skorlamadır. Örnek olarak hiç kredi kullanmamış, bankada hesap açmamış kredi kartı olmayan birinin kredi notu yoktur oluşturulamaz.

Peki kredi notunuz neden düşmüştür, geçmişte ödemesi aksamış bir kredi borcunuz, sürekli asgari tutarda ödediğiniz kredi kartı, yasal veya idari takibe yani icra durumuna düşmüş bir kredi veya kredi kartınızın bulunması Kredi Notunuzu aşağı çeken en önemli olayladır.

Kredi notu düşük olana kredi verilebilmesi için öncelikle geçmiş takibe veya aksamaya düşmüş tük kredi hizmetlerinin ödenmiş ve kapatılmış olması gerekir. İcra ve yasal takipte kredisi bulunanlar Banka Kara Listesinde olmakta ve kesinlikle kredi kullandırılmaz. Kredi notu düşüklerin kredi alması için açık hiçbir kredi veya kredi borcu bulunmaması gerekir.

Örnek olarak iki yıl önce kredi ve kredi kartınız takibe düştü ancak siz onu bir şekilde ödediniz yani borç tavsiye oldu, bu durumda Bankaya yeterli teminat vermeniz halinde kefil, Gelir Belgesi gibi banka size kredi notunuz düşük olsa dahi kredi verebilir.

Olayı özetlersek; geçmişte kredilerden dolayı başınız ağrıdı ödemeleriniz aksadı takibe hatta icra takibine düştünüz ancak siz tüm borçları ödediniz ve kapattınız. Bu durumda kredi notunuz aşağı yönde gitmiştir hatta baya düşmüş olacaktır. Kapatılan borçların üzerinden 3 yıl geçmesi halinde Kredi Notunuz Düşük olsa dahi banka size kredi verebilir.

Kredi Sicili Kötü Olana kredi vermek koşulu budur, geçmişte kredi notunun düşmesine neden olan tük kredilerin ödenmesi ve takipte, aksayan hiçbir borcunuz yok ise size hemen hemen tün bankalar vereceğiniz teminatlar oranında kredi vermesi mümkündür.

Vereceğiniz teminattan kastımız gelir belgesi, örnek verecek olursak 3000 Tl aylık gelir belgelendirme halinde 30-40 TL kadar kullanmanız, yada 1500 TL gelir olması halinde 10-1500 gibi tüketici kredileri almanız mümkündür.

Kredi Notu Düşük Olana Kredi Konusuna 2 Yorum Yapıldı
Sayfa başına git