Kredi Notu Düşük Olması krediye Engel mi?

Kişilerin bankalardan kredi alabilmelerinde en önemli belirleyici kişilerin kredi notlarıdır. Kredi notu yüksek olan kişiler bankaların tercih ettikleri müşteri portföyünü oluşturmaktadır. Bu müşterilerin bankaların finansal ürünlerinden faydalanmaları bankalarca istenilen bir durumdur. Çünkü kredi notları kişilerin daha öncesinde bankalar ile olan ilişkilerinde göstermiş oldukları finansal performanslarını yansıtmaktadır.

Kişilerin bankalar ile olan ilişkilerinde sözleşme şartlarına uymaları kişilerin kredi notlarında pozitif etkiler yaratır ve bu kişilerin kredi notlarının yükselmesini sağlayan bir durumdur. İşte bu yüzden yapacakları yeni müşteri sözleşmelerinde kişilerin kredi notlarına bakarak müşteri ilişkilerine yön vermektedirler. Kredi notu düşük olan kişilerin bankalar ile yeni finansal anlaşma yapmaları oldukça zordur.

Kredi notu düşük olan kişilerin bankalardan talep edecekleri anlaşmaların olumlu sonuçlanması zordur. İmkânsız olmasa da bankaların bu kişiler ile yapacakları sözleşmeler oldukça ağır şartlar içermektedir.  Kredi notu düşük olması krediye engel mi? Kişiler arasında oldukça yaygınlaşan bir soru haline gelmiştir. Kredi notlarının finansal işlemlerde bu denli önemli olması kredi notu düşük olan bireyler için negatif bir unsur oluşturmaktadır. Son dönemlerde bazı özel girişim bankaları müşteri kazanmak adına bazı kredi olanaklarında kişilerin kredi notlarının düşük olmasını göz ardı etmişlerdir.

Bankaların bu türden müşterilerin kredi notlarının düşük olmasını önemsiz olarak kabul etmeleri hem bu nedenle kredi alamayan müşterilere yüksek faiz oranlarına sahip hem de kısa vadeli çok yüksek miktarları bulmayan kredileri kullandırmalarını sağlamıştır. Kredi notu düşük olması krediye engel mi? Son dönemlerde bankaların kredi şartlarında kredi notu esnekliği sağlamaları bu sorunun cevabı niteliğindedir. Kredi notu düşük olan kişiler bazı özel bankalardan düşük miktarlı da olsa kredi kullanabilmektedirler.

Bankalar kredi notu düşük olan kişilere farklı kredi olanakları sunmaktadırlar ve bu krediler genel olarak kısa vadeli krediler olmaktadır. Böylece kredi notunun düşük olmasının krediye engel teşkil etmesi bazı özel bankaları kredi notlarının bazı kredilerde göz önünde bulundurmamaları nedeni ile ortadan kısmen de olsa kalkmıştır. Bankalar bu kredi seçeneklerini müşterilerine sunmaktadırlar.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git