Kredi Notu Findeks

Bankalara yapılan kredi müracaatlarında, müşterilerinin kendilerinden istedikleri kredilerin geri dönüşlerini de güvence altına almak isterler. Bu yüzden kredi başvurusunda bulunanların krediyi geri ödeyebilme riskini ifade eden ve kendilerinden talep edilen kredi müracaatlarına olumlu – olumsuz cevap verirken esas aldıkları nokta Findeks kredi notlarıdır. Findeks kredi notunun değerine göre bankalar kredi kullandırma konusunda son karar vermektedirler.

Findeks kredi notu; müşterinin alacağı krediyi ödeyip ödeyemeyeceğini gösteren bir risk tablosudur. Bankaların referans olarak gördüğü Findeks Kredi notu nasıl oluşuyor? Hangi faktörler kredi notunu etkiliyor? Gibi sorularla devam edelim yazımıza. Bankalardan kullanılan kredilerin zamanında ödenip ödenmemesi, kredi kart borçlarının ödenme performansları, kredili mevduat borçlarının ödenip ödenmemesi, bankaların başlattığı yasal takipler, yeni kredi arayışları, mevcut borç ve hesap bakiyeleriniz, kredi kullanım yoğunluğu gibi etkenler kişilerin kredi notlarını belirlemektedir.

Ödemeler zamanında yapılıyorsa kredi notunuzu yükseliş trendine girmektedir. Aynı şekilde sorunlu bir müşteriyseniz, bankalardan almış olduğunuz kredi ve kredi kart ürünlerini ödemelerde sıkıntı yaşanıyorsa bu seferde kredi notunuz düşüş trendine girmektedir. Findeks kredi notları, risk değerlerine göre 0 ila 1900 rakamları arasında ifade edilmektedir. Findeks kredi notlarını öğrenmenin birkaç yolu vardır. Birinci yol bankalardır. Bankalara yapacağınız müracaat üzerine Findeks kredi notunuzu ücrete tabi olmak şartıyla öğrenebilirsiniz. Diğer ve daha kolay yol ise Findeksi’n web sayfasından öğrenilebilir.

Eğer üyeliğiniz yoksa önce Findeks’e üye olunmak zorunda. Daha sonra Findeks Kredi notunu öğren butonunda TC. Numaranızı giriyor ve birkaç saniye sonra Findeks Kredi notunuzu öğrenmiş oluyorsunuz. Kredi notunuza Findeks Mobil uygulaması yardımıyla da kolayca ulaşabilirsiniz. Tabi bu hizmetler ücretli onu da söylemiş olalım. Findeks risk raporunda olduğu gibi bir başkasının Findeks kredi notunu öğrenme şansımızda bulunmaktadır.

Yine Findeksi’n web sayfasından, kredi notunu öğrenmek istediğimiz kişinin bilgileri giriliyor ve Findeks karşı tarafa bilgilendirme mesajı gönderiyor. Karlı tarafın onayı ile de kredi notu öğrenilmiş olunuyor.

Findeks kredi notlarının, bankaların bizleri değerlendirmede esas aldığını, kredi notumuzun değerine göre taleplerimize cevap verdiğini unutmayalım. Bu yüzden bankalarla ters köşe olmamak için, ödemelerimiz zamanında ve düzgün yapmak hepimizi için en hayırlı iş olacaktır.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git