Kredi Notu Hakkında Merak Edilenler

Kredi Notu Nedir?

Kredi talebinde bulunacak olan kişilerin merak etiği konuların başında kredi notu gelmektedir. Kredi notu, kişilerin kredi geçmişine dayalı olarak ortaya çıkan matematiksel değerdir. Bu değer hem talep eden hem de arz eden kesim tarafından dikkate alınmaktadır.

kredi notu 1

 

Örneğin bazı işverenler işe alacak kişilerin kredi notu hakkında sorgulama yapmaktadırlar. Böylece güvenilir olup olmadıkları hakkında bilgi edinme şansına sahip olurlar. Kredi notunu bilenler sigorta şirketleri ve bankalardır.

Kredi Notunu Kim Belirler?

Kredi notunu belirleyen kurum Kredi Kayıt Bürosu’dur. Bu kurum on yıl önce kurulmuştur. Kayıt bürosu alanında ilk sırada yer almaktadır. Hizmet verdiği kitle finansal kuruluşlar, reel sektör ve kişilerdir. Kredi notu belirleme işlemini daha kolay yapabilmek adına reel sektör ve bireylerle ilgilenmesi üzerine Findeks adı verilen marka ortaya çıkarılmıştır.

Findeks bu iki kesime hizmet veren bir bilgi platformudur. Bu platforma kredi notu öğrenmek için TC kimlik numarası yeterli olmaktadır. Tüm bu imkânlar sayesinde bireyler kredi sicilleri hakkında kolaylıkla bilgi sahibi olabilme şansına sahiptirler. Ayrıca eğer iki kişi arasında anlaşma sağlanırsa mevcut bilgilerin üçüncü kişiler tarafından da görüntülenebilme olanağı mevcuttur.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notu hesaplanırken birçok faktör dikkate alınmaktadır. Bunlardan birincisi daha önce çekilen kredilerdir. Krediyi çekildikten sonra ödeme aşamasının sorunsuz olması, herhangi bir gecikme yaşanmaması kredi notunun hesaplanmasına olumlu etkilerde bulunmaktadır. Dikkate alınan diğer faktörlerden biri ise kredi kartlarıdır. Kredi kartlarının borç ve ödeme geçmişi takip altına alınmaktadır.

Kredi notu dikkate alınırken notu inceleyen her kurumun farklı kıstasları bulunmaktadır. Bu nedenle genel olarak olumlu bir izlenim bırakmak gerekmektedir. Yüksek nota sahip olan bireyler bankacılık işlemlerini daha kolay gerçekleştirme şansına sahip olurlar.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git