Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Bankalar kendilerine yapılan binlerce kredi müracaatlarında, Kredi Kayıt Bürosunun her kişi için belirlediği kredi not sayısal değerlerinden yararlanmaktadır. Tüm bankaların kullandığı bu sistem sayesinde, bankalar risk oranı yüksek olan kişilerin kredi onaylarına ret cevabı vermektedir. Kredi notunu bilmek artık her bireyin bir vatandaşlık görevi olmuştur.

Kredi notunun bilinmesi ile hem kendimizin finansman derecesini öğrenmiş oluruz hem de bankalara kredi talebi yapmadan neler ile karşılaşacağımız hakkında bilgi sahibi olmuş oluruz. Tüm bireyleri yakından ilgilendiren kredi notu nasıl öğrenilir? Başlığı ile kredi notumuzu öğrenme yollarından bahsetmeye çalışacağız.

Kredi notlarının öğrenileceği ilk yerlerden biri, kredi notlarını hesaplayan Kredi Kayıt Bürosudur. Kkb.com.tr adresinden giriş yapılmalıdır. Kredi kayıt bürosu daha önce sadece bankalara hizmet verirken, günümüzde bireylere de hizmet vermeye başlamıştır. Diğer bir yöntem ise bankalardır. Banka şubelerinden veya bankaların internet ve mobil bankacılık sistemlerinden de kredi notu öğrenilmektedir.

Banka şubelerinden kredi notunu öğrenebilmek için ilgili banka şubesine dilekçe yazılması gerekmektedir. Bir diğer yöntem ise Findeks’tir. Findeks.com adresinden kredi notunu öğren seçeneğinden hem kendimizin hem de bir başkasının kredi notunu öğrenebiliriz. Tabi bir başkasının kredi notunu öğrenmek için karşı tarafın onay vermesi gerekmektedir. Banka şubesi, banka internet ve mobil şubeler, Kredi Kayıt Bürosu ve Findeks üzerinden öğrenilecek kredi not hizmeti ücrete tabidir.

Kredi notu nasıl öğrenilir? Sorusuna son cevap olarak cep telefon operatör hizmetleridir. Türkcell, Avea ve Vodafone operatörleri kısa mesaj hizmeti ile de kredi notu öğrenme hizmetleri vermektedir. Cep telefon operatörlerinin bu hizmet karşılığı aldığı ücret ise 9 TL’dir ve kredi not öğrenme hizmetlerinin en pahalı yolu da cep telefon operatörleri olduğunu hatırlatmak isteriz. Yine Findeks dışında diğer yöntemlerin hiç birinde, bir başkasına ait kredi notunu öğrenemezsiniz.

Teknoloji ve internetin yaygınlaşması ile birlikte Kredi notu nasıl öğrenilir? Hizmetleri ayağımıza kadar gelmiştir. Siz sadece öğrenmek istediğiniz yöntemi seçin ve ücretini ödeyin o kadar. Kredi notunu öğrenmemenin kişilere bir avantaj sağladığını unutmayın.

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git