Kredi Verenler > Banka Sorunları > Kredi Notu Neden Düşer ? Neler Yapılmamalı

Kredi Notu Neden Düşer ? Neler Yapılmamalı


Günümüzde finansal destekler ve oluşan nakit ihtiyaçlarına veya alınacak bir konut, araba ve tüm nakit para talepleri bankalara yapılan kredi başvurular ile sağlanmaktadır. Yapılan bu kredi başvuruları ise belirli kriterler gözetilerek değerlendirilir ve uygun şartları taşıyanlara bu olanak sağlanır. Ancak bu şartların en belirleyicisi doğal olarak Kredi Notu’ dur.

Daha önceki yazılarımız olan Kredi Notu Nedir Nasıl Öğrenilir? başlıklı yazımızda ne olduğu hakkında bilgi vermiştik. Bankalar kredi kullandırım hizmeti verirken ilk baktıkları ve en önemli husus olan kredi notunuz, Kredi Notunuzun Düşük Olması krediye en olması muhtemeldir. özellikle Kredi notu 1200 ve altı olanlar kredi alması oldukça zordur veya teminat, Kefil veya İpotek gösterilmesi halinde kredi almaları mümkündür, burada yine takipte, icrada ve gecikmede bulunan Kredi veya Kredi Kartı borcunun bulunmaması şartı vardır.

Kredi Notu Neden Düşer sorusuna iki açıdan bakmakta fayda vardır. İlk olarak Ödenmeyen kredi ve Kredi Kartı borçları kredi notunuzu hızlı bir şekilde aşağı çeken idari takip ve icra takibinin eklenmesi ile dip noktasına ulaşır Krediniz ve Kredi kartınızı üç dönem üst üste ödenmemesi halinde Banka Kara Listeye eklenmiş olursunuz ve Kredi Notunuz 600 puanlara kadar düşer ve Kredi kullanmanız imkansız noktaya gelir.

Bir diğer husus ise Kredi taksitlerinin düzensiz ödenmesi, örneğin 1-2 gün sonra yatırılan kredi taksiti veya 1 ay gecikmeli yatırılması, sürekli asgari ödeme tutarı yatırılan kredi kartı, bunlar kredi notunuzun düşmesine neden olur. Yine Kredi Kartından Taksitli Avans kullanımı da az da olsa kredi notunuzu aşağı çeken bir husustur. Kısacası Kredi kartının oluşan aylık ekstre borcunun tamamının ödenmemesi kredi notunuza zarar verir.

Diğer Kredi Puanınızın Düşmesine neden olan hususlar ise, sürekli kredi başvurusu yapmak bazen bir bankaya yapılan başvuru ret edilir akabinde diğer bankaya başvurursunuz oda ret, sonra başka banka derken, SMS kredi, İnternet Kredi derken yapılan ve ret edilen bir çok başvuru Kredi Puanınızın düşmesine neden olur.

Aslında burada merak edilen Kredi ve Kredi kartlarını düzenli ödemesine rağmen Kredi Notu Düşenler var bu ise, Kredi Borç Yükünün fazla olmasından kaynaklanır. Krediler düzenli ödense dahi çok sık kredi kullananların da kredi notu düşmektedir. Yine Kredi kartından çekilen nakit avanslar, taksitli nakit avanslarda aylık kredi kartı ektresi düzenli ve tamamı ödense dahi kredi notunuza olumsuz etki eder.

Yukarıda izah edilen her türlü davranış Kredi Notu Neden Düşer veya Findeks Notu Neden Düşer gibi sorulara cevap olmaktadır.

Benzer yazımız olan Kredi Notu Nedir? Nasıl Yükseltilir? ile birlikte Banka Kredi Notu Sorgulama başlıklı yazılarımız ilginizi çekebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git