Kredi Notu Neden Önemli

Öncelikle kredi notu nerede kullanılır ve kim belirler şeklinde bakacak olursak, Bankalar kredi verirken yani para verirken verdiği parayı sorunsuz şekilde geri almak ister. Bu nedenle kredi verdiği verirken kredi kullandırılan kişinin güvenilirliğini, borcunu düzenli ödeyip ödeyemeyeceği konusundan emin olmak ister.

Geçmişte yapılan tüm kredi işlemleri Merkez Bankası veri havuzunda toplanır, çekilen krediler, aksayan gecikmeye düşen, idari takibe alınan hatta icraya düşen tüm kredi işlemleri bu ticari kredileri de kapsayacak şekilde Bankalar tarafından Merkez Bankası veri havuzuna gönderilir. Bir kredi başvurusu yapıldığında bankalar ilk olarak sizin kredi notunuza bakarlar, geçmiş dönemlerde kullandığınız konut, ihtiyaç, araç, ticari kredileriniz, yine kullandığınız kredi kartlarınızı ödeme performansınızı buradan öğrenebilirler.

Kredi notu kredi kullanırken en asli belirleyicidir. Kredibilitenizin düşük olması kredi kullanma konusunda size zorluk çıkartması pek ala mümkündür kredi notunun önemi konusunda yukarıda bankalar için olan kısmına baktık yani banka kendini sağlama için kredi verdiği kişinin ödeme performansını görmek için oldukça önemli bir ölçüttür.

Bireysel olarak bizim için kredi notunun önemi oldukça fazladır. Bunun düşük olması kredi almanın zor olacağı anlamına gelir, hatta çok düşük olması, banka kara liste tabir edilen durum ise kredi kullanmak, kredi kartı olmak mümkün değildir.

Kredi notu önemlidir çünkü tün bankacılık işlemleri krediler için en önemli kıstas kredi notudur, demektir, aklınıza takılan bir diğer husus ise findeks, Findeks notu ile kredi notu aynı şeydir, aralarında far yoktur, findeks notu yüksek olup, kredi notu düşük olması imkansızdır. çünkü ikisi aynı şeydir.

Kredi notumuzun önemini ve kıymetini bilmek gerekir. Borçlarımızı düzenli ödeyelim ödeyemeyeceğimiz kredileri çekmeyelim, kredi kartlarımızı düzenli ve yerinde kullanalım. Ancak şu da bir gerçektir kimse kasıtlı olarak borçlarını ödememe hatasına düşmez illaki bir sebep vardır ancak biz yine dikkatli ve temkinli olalım kredi bataklarının telafisi oldukça zordur.

bundan sonra bankalar ile yapılan tüm işlemlerimizde kredi notu hep karşımıza çıkacaktır. Orta vade de ise telefon, elektrik ve su gibi diğer tüm faturalarımız da bu sisteme dahil edilecektir.

Acil Para Lazım Nerden Nasıl Bulurum?

Etiketler:


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git